Finanse i Księgowość Firma w Polsce Start-up

Zmiany w polskim prawie – prokurator będzie mógł zamknąć dowolną firmę bez prawomocnego wyroku

Zbigniew Ziobro
Fot: Wikimedia Commons

Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, dzięki której prokuratura będzie mogła zamykać firmy. Bez wydawania wyroku i bez orzekania winy, według prokuratorskiego "widzimisię"...

Celem ustawy "o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary" jest nie tylko zaostrzenia kar dla podmiotów zbiorowych takich, jak komercyjne firmy, fundacje, stowarzyszenia czy jednostki samorządowe, ale zapewnienie możliwości zwyczajnej likwidację danego podmiotu!

Według projektu legalnym w świetle prawa stanie się zamknięcie danej spółki lub zakaz określonej działalności bez odpowiedniego i prawomocnego wyroku uzyskanego przed sądem. Prokurator będzie mógł sięgnąć po tak radykalne środki, jeśli uzna, że doszło do "uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego oraz istnienie interesu społecznego przemawiającego za jego wszczęciem".

 
 

Nowe, radykalne rozwiązania, które zostały zaproponowane w projekcie ustawy w swoich założeniach mają być skuteczną bronią w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Cel być może i szlachetny, ale sposób jego realizacji jest cokolwiek kontrowersyjny, czy wręcz całkowicie niezgodny z obowiązującym w Polsce prawem! Zwraca na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, według którego w ten sposób narusza się konstytucyjne prawo do rzetelnego procesu i zasadę proporcjonalność. Co więcej, odpowiedzialność spółek może być przez prokuraturę stosowana wybiórczo i instrumentalnie.

- Zamiany modelu odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zaproponowane w tym projekcie są bez mała rewolucyjne - pisze Stanisław Trociuk z biura RPO. - Przede wszystkim wskazać należy, że ustawa w istocie zrywa z koncepcją odpowiedzialności opartej na winie. Do przypisania podmiotowi odpowiedzialności wystarczające ma być bowiem stwierdzenie, że miał miejsce czyn zabroniony, bez konieczności ustalania konkretnego sprawcy - czytamy w piśmie wystosowanym do ministra Zbigniewa Ziobry.

Oprócz tego w ustawie zaproponowano nowe widełki dotyczące kar dla przedsiębiorców, które sięgają nawet 30 milionów złotych. Co gorsza - tak wysoka grzywna może zostać nałożona na każdą firmę, abstrahując od jej realnych dochodów.
SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Praca zdalna
Praca zdalna, strach przed izolacją, ubożenie społeczeństwa – tak pandemia zmienia społeczeństwo
Bitcoin Continues
Opodatkowanie kryptowalut – zmiana przepisów w 2019 roku
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów podkreśla – testu przedsiębiorcy nie ma i planów też. Ale Polacy myślą już o wyjściu z problemu

Komentarze są wyłączone.