Firma zagranicą

Brytyjska emerytura. Co zmienił Brexit?

European Payment Report

Czy wskutek Brexitu Polacy odprowadzający składki na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii stracą prawo do emerytury brytyjskiej? Co stanie się z dotychczas zebranymi składkami? Czy Wielka Brytania pozostanie częścią europejskiego systemu koordynacji ubezpieczeń społecznych?

Kto jest uprawniony do angielskiej emerytury?

UK State Pension, czyli podstawowa emerytura w Wielkiej Brytanii opiera się na składkach płaconych przez osobę w ramach National Insurance. Składki obowiązkowo opłaca się będąc zatrudnionym w Wielkiej Brytanii jako pracownik lub jako dyrektor we własnej spółce limited lub będąc samozatrudnionym. Każda osoba odprowadzająca składki przez wystarczająco długi okres jest uprawniona do otrzymywania całości lub proporcjonalnej części emerytury z Wielkiej Brytanii. 

Składki na National Insurance a emerytura Polaka

Przed Brexitem Wielka Brytania należąc do Unii Europejskiej była częścią skoordynowanego systemu europejskich ubezpieczeń społecznych, który obejmuje osoby pracujące w różnych krajach i przemieszczające się na terenie Europy w celach zarobkowych. Dzięki wspólnemu systemowi świadczeń okresy składek płaconych w różnych krajach sumowały się dla danej osoby i zachowywała ona ciągłość lat pracy niezależnie od tego w jakim kraju unijnym płaciła składki w danym okresie. Kiedy dana osoba osiągnęła wiek emerytalny zwracała się do urzędu w kraju zamieszkania i urząd w jej imieniu kontaktował się ze wszystkimi krajami i koordynował obliczanie łącznej emerytury, w której skład wchodziły okresy pracy w różnych krajach europejskich. 

Emerytura z Wielkiej Brytanii po Brexit 

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE powstało wiele pytań odnośnie koordynacji świadczeń i emerytur dla obywateli UE pracujących w UK oraz Brytyjczyków pracujących w krajach Unii. Świadczenia socjalne i ubezpieczenia społeczne były jednym z obszarów negocjacji i umowy pomiędzy UK a UE ogłoszonej 24 grudnia 2020 roku, która reguluje te ważne kwestie. 

Zobacz także: Ubezpieczenie i świadczenia socjalne dla polskich obywateli pracujących w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku

W ramach tzw. The EU-UK Trade and Co-operation Agreement ustalono, że każdy kto otrzymuje emeryturę brytyjską, może nadal ją pobierać także po Brexit, mieszkając w dowolnym kraju UE, EEA i Szwajcarii. Składki na ubezpieczenie społeczne płacone w dowolnym kraju Unii Europejskiej, nadal będą zaliczane do emerytury brytyjskiej i lata przepracowane w innych krajach UE, będą kwalifikowane do lat pracy niezbędnych do emerytury brytyjskiej. 

Obywatele krajów Unii Europejskiej, którzy kiedykolwiek płacili składki na terenie Wielkiej Brytanii i niekoniecznie byli w niej zatrudnieni w dniu 31 grudnia 2020 r., czyli na koniec okresu przejściowego, będą mieli zagwarantowane skoordynowanie świadczeń na takich samych warunkach jak to się odbywało dotychczas. Przykładowo Polak pracujący na terenie Wielkiej Brytanii w latach 2006-2009 i odprowadzający składki, będzie miał te lata zaliczone w momencie kiedy osiągnie wiek emerytalny w Polsce. 

Koordynacja ubezpieczeń i lat składkowych po Brexit

Dodatkowo umowa brexitowa, zapewnia koordynację świadczeń i ubezpieczeń społecznych po Brexicie także dla osób, które dopiero zaczną pracę w Wielkiej Brytanii lub będą pracować na terenie więcej niż jednego kraju w tym samym czasie.

Zobacz także: Jak fakturować brytyjskich kontrahentów po brexicie?

Obie strony umowy, zarówno Unia Europejska jak i Wielka Brytania, zgodziły się chronić prawa do emerytury pracowników niezależnie od tego w jakim kraju pracują i poza wyłączeniem kilku rodzajów zasiłków, systemy emerytalne będą skoordynowane tak, aby lata pracy z dowolnego kraju UE liczyły się do brytyjskiej emerytury i vice versa. Umowa ma również wykluczyć możliwość podwójnego płacenia składek przez osobę pracującą w dwóch krajach jednocześnie. 

Brytyjska emerytura: czy nadal się opłaca po Brexit?

Biorąc pod uwagę bardzo korzystne zapisy umowy pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, w których obie strony zapewniają koordynację ubezpieczeń i emerytur, opłacanie składek emerytalnych w Wielkiej Brytanii nadal jest bezpieczne dla Polaków i obywateli pozostałych państw Unii. Wysokość podstawowej emerytury brytyjskiej, pozostaje atrakcyjna dla Polaków (to około 3300 zł miesięcznie w 2021 roku) i znacznie wyższa niż emerytura w Polsce przy znacznie niższych kwotach miesięcznych składek.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
splata dlugów
Czy w Wielkiej Brytanii trzeba rozliczać podatek od kryptowalut i jak to zrobić?
Podatki w Polsce i UK
Księgowość cypryjskiej spółki limited – o czym należy pamiętać?
Spotkanie biznesowe
Rodzaje spółek na Cyprze

Komentarze są wyłączone.