Firma zagranicą

Co to jest UTR oraz CTR ?

Budka telefoniczna w UK

Brytyjski UTR to odpowiednik polskiego numeru identyfikacji podatkowej. Unikalne numery UTR są nadawane osobom fizycznym, które uzyskują przychody stanowiące podstawę do złożenia rocznego zeznania tax return w systemie Self Assessment oraz spółkom i innym podmiotom zobligowanym do rozliczania się z brytyjskim urzędem skarbowym. UTR dla spółek to CTR.

Jak można uzyskać brytyjski UTR?

Numer UTR (unique taxpayer reference) to 10 cyfrowy numer nadawany podatnikom w Wielkiej Brytanii. Ciąg cyfr może być zakończony literą. Unikalny numer jest nadawany dożywotnio. 

  • Osoba fizyczna uzyskuje numer UTR po rejestracji w systemie Self Assessment. Numer UTR nadany osobie fizycznej nie może zostać wykorzystany do identyfikacji ani realizacji zobowiązań spółki lub innego podmiotu. 
  • Każda spółka limited uzyskuje unikalny numer UTR w momencie jej rejestracji w HMRC jako płatnika Corporation Tax. UTR spółki zwany jest CTR (corporate taxpayer reference). 

Zobacz także: Co to jest import VAT i czym jest certyfikat C79?

Co ważne, numer UTR może zostać nadany i ujawniony do wiadomości podatnika z pewnym opóźnieniem. Fakt ten warto brać pod uwagę w perspektywie terminu złożenia zeznania tax return dla osób fizycznych w systemie Self Assessment. W niektórych przypadkach rejestracja w systemie tuż przed upływem terminu złożenia zeznania może spowodować, że podatnik nie uzyska numeru UTR na czas. Zeznanie bez numeru UTR może zostać uznane za nieważne, co może powodować konsekwencje w postaci grzywny.

Do czego służy UTR?

Dzięki unikalnemu numerowi UTR urząd skarbowy (HMRC) w prosty sposób może sprawdzić, czy podatnik złożył deklarację i opłacił ewentualne zobowiązania podatkowe na czas i w odpowiedniej wysokości. 

  • Numer UTR pozwala monitorować zobowiązania podatkowe osób fizycznych i spółek. 
  • Jest wykorzystywany do identyfikowania indywidualnego konta podatnika w systemie HMRC. 
  • Umożliwia identyfikowanie deklaracji, zobowiązań podatkowych i płatności do urzędu skarbowego realizowanych przez konkretnego podatnika. 

Numer UTR upraszcza proces śledzenia zobowiązań podatkowych, co m.in. przyspiesza wypłatę zwrotu nadpłaconego podatku. 

Komu potrzebny jest UTR?

Numer UTR (unique taxpayer reference) jest potrzebny do identyfikacji podatnika, jego konta w urzędzie skarbowym, składanych deklaracji i innych dokumentów oraz do monitorowania wpłat z tytułu należności podatkowych. Jest wykorzystywany do identyfikowania spółek i innych podmiotów oraz niektórych osób fizycznych.

Zobacz także: Jak zweryfikować numer VAT z Wielkiej Brytanii?

  • UTR spółki limited (CTR) – każda spółka w momencie rejestracji w Company House uzyskuje nr UTR / CTR. Numer służy do identyfikacji podatkowej spółki. Jest konieczny do rejestracji spółki online do celów podatkowych (Corporation Tax oraz jako pracodawcy w systemie PAYE. Warto wiedzieć, że spółki mogą rejestrować się w urzędzie skarbowym HMRC i systemie PAYE równolegle z rejestracją (założeniem spółki) w Company House – w takim przypadku numer UTR jest uzupełniany w poszczególnych rejestrach automatycznie.
  • UTR osoby fizycznej – osoby fizyczne prowadzące w UK działalność gospodarczą oraz dyrektorowie i udziałowcy brytyjskich spółek limited są zobowiązani do rejestracji w systemie Self Assessment i składania corocznych zeznań tax return. Obowiązek rejestracji w systemie Self Assessment może dotyczyć też osób fizycznych, które uzyskują jakiekolwiek nieopodatkowane przychody w UK o wartości, która powoduje obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii.

Warto dodać, że numer UTR jest wykorzystywany też do celów współpracy z biurem rachunkowym reprezentującym podatnika. Unikalny numer UTR pozwala identyfikować deklaracje oraz pisma wysyłane do HMRC i Company Hause przez księgowego w imieniu podatnika.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Mężczyźni przed laptopem
Jak w praktyce zastosować i policzyć ulgę abolicyjną w przypadku dochodów z zagranicy osiągniętych w 2021 roku?
Dyrektor spółki
Jak wejść na rynek amerykański. Prawo i podatki [e-book]
Video Marketing
Cztery obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing

Komentarze są wyłączone.