Firma w Polsce Firma zagranicą Start-up

Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?

Autobus w Londynie

W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach międzynarodowych. Statystyki pokazują, że to Wielka Brytania jest krajem, w którym coraz chętniej swoją ekspansję zaczynają polskie firmy.

Polscy przedsiębiorcy wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zyskali nowe możliwości. Integracja europejska otworzyła przed biznesem nowe horyzonty, pozwalając na korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw Jednolitego Rynku Europejskiego. W ciągu kolejnego piętnastolecia okazało się, że nie tylko Europa stanowi doskonały rynek dla eksportu towarów i usług. Zjawisko zwane umiędzynarodowieniem polskich firm pokazuje, że polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że niejednokrotnie ekspansja na zagraniczne rynki jest dla nich jedynym sensownym i opłacalnym krokiem, aby ich firmy mogły się rozwijać. Statystyki pokazują, że Polacy najchętniej wybierają Wielką Brytanię jako pierwszy rynek, na który chcą wprowadzić swój produkt lub usługę.

Liczby pokazują skalę zjawiska

Dane zebrane przez Eurostat pokazują jak bardzo polski eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł w ostatnich latach. Polskie firmy w ostatnich latach systematycznie zwiększały udział naszych towarów w imporcie krajów Europy Zachodniej. W latach 2004 – 2017 udział ten dla samej Wielkiej Brytanii wzrósł o 203 proc. Dla porównania ten sam udział w imporcie najbliższego sąsiada z jedną z największych gospodarek świata – Republiką Federalną Niemiec wzrósł w tym samym okresie o 90 proc., a to przecież Niemcy są w świadomości społecznej wymieniani są jako największy odbiorca naszych towarów i usług. Jak widać poglądy te należy więc zrewidować, ponieważ to Wielka Brytania wyrasta na kraj, w którym polskie firmy mogą się lepiej rozwijać niż w Polsce. Chłonność i wielkość rynku brytyjskiego jest nieporównywalnie większa niż polskiego, a potencjalne administracyjne czy językowe bariery wejścia znacznie niższe niż np. na rynek niemiecki. Pod koniec 2018 roku wartość polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii wynosiła 58,2 mld złotych – to pokazuje jak często polskie firmy obierają kierunek brytyjski.

>> Dowiedz się więcej na Admiral Tax <<
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Autobus w Londynie
Umowa handlowa między Wielkiej Brytanią a Unii Europejską. Jakie zmiany dla brytyjskich spółek LTD wchodzą w życie 1 stycznia?
Polscy przedsiębiorcy - konie na rynku
Najnowszy raport na temat polskich przedsiębiorców i ich stosunku do pracowników
Kobieta w ciąży przed laptopem
Content marketing: 5 rad dla początkujących

Komentarze są wyłączone.