Firma w Polsce Firma zagranicą

Dlaczego polski biznes przenosi się za granicę?

Biznesmen za granica

Mimo coraz to nowych uproszczeń skierowanych do osób, które chcą założyć w Polsce firmę, wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie działalności za granicę. Dlaczego tak się dzieje?

Odpływ przedsiębiorstw z Polski do innych krajów jest dla gospodarki wręcz zabójczy, ponieważ w dłuższej perspektywie może grozić to poważnym spadkiem rozwoju gospodarczego w ujęciu całościowym. Dlatego polskie władze od dawna dwoją się i troją, żeby w jakiś sposób zachęcić polskie firmy zarejestrowane za granicą do powrotu do Polski. Ułatwienia w założeniu firmy, łatwiejszy system podatkowy oraz oczywiście wszelkiego rodzaju ulgi i odpisy mają skusić właścicieli polskich firm działających poza granicami Polski do prowadzenia jej nad Wisłą.

Oszczędność głównym powodem emigracji?

Pozornie mogłoby się wydawać, że przedsiębiorcy decydujący się na przeniesienie swojej firmy do innego kraju chcą po prostu oszczędzić na niższym podatku i niższym koszcie uzyskania dochodu. Zarówno pierwszy jak i drugi powód sprawiają, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce nie rozwijają się tak bardzo jak na Zachodzie. Co ciekawe to nie niższe podatki i koszty są główną przyczyną odpływu polskich firm, a biurokracja.

Z badań przeprowadzonych przez międzynarodową korporację podatkową Admiral Tax jasno wynika, że to biurokracja jest obecnie głównym powodem ucieczki polskich przedsiębiorców za granicę. Aż 57,8 proc. osób jako główny powód przeniesienia działalności za granicę podało przerośniętą i skomplikowaną biurokrację. Przy okazji większość polskich przedsiębiorców narzeka na polski system gospodarczy, który bardziej tłumi, a przynajmniej spowalnia ich działalność zamiast pomagać i zachęcać na czym skorzystaliby wszyscy, włącznie z kolejnymi pokoleniami Polaków.

 
 

Obecnie szacuje się, że przez zagmatwane i skomplikowane przepisy podatkowe przeciętny polski przedsiębiorca traci 4 godziny na karkołomną próbę ich zrozumienia, a jak wiadomo "czas to pieniądz". I to wielki pieniądz, ponieważ polską gospodarkę kosztuje to nawet 200 mld złotych!

Przedsiębiorczość Polaków

O Polakach można powiedzieć wiele rzeczy, ale z pewnością nie można nie dostrzegać faktu, że jesteśmy przedsiębiorczym narodem. "Światowy Raport na temat Przedsiębiorczości" pokazuje, że 71 proc. Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, ale niestety nie idzie to w parze z ułatwieniami dla osób chcących prowadzić własną firmę. Ten sam raport wskazuje, że w Polsce istnieje ogromna przepaść między potencjałem przedsiębiorczym, a rzeczywistym odsetkiem osób prowadzących własną działalność. Co więcej, Polska w tym rankingu zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, co jest chyba koronnym powodem na to, dlaczego Polacy wolą przenosić swoje firmy za granicę.

Okazuje się więc, że wcale nie oszczędność jest przyczyną emigracji polskich przedsiębiorców, ale skomplikowane prawo rzucające im kłody pod nogi zamiast pomagać. Polscy przedsiębiorcy emigrują głównie do krajów Europy Zachodniej, wśród nich prym wiedzie Wielka Brytania. Jednak w obliczu nadchodzącego przecież wielkimi już krokami Brexitu może się wydawać, że czas polskich przedsiębiorstw na Wyspach już minął. Okazuje się, że rzeczywistość kolejny raz weryfikuje poglądy, ponieważ przedsiębiorcy na Wyspach nie bardzo kwapią się do powrotu do Polski, która nadal nie może im zaoferować tego, co mogą dostać na Wyspach.

Co oferuje Wielka Brytania?

Pisaliśmy wcześniej, że polski przedsiębiorca nie wyjeżdża z kraju tylko i wyłącznie ze względów finansowych. Jednak kwestia kwoty wolnej od podatku nawet jeśli nie jest najczęstszą przyczyną, to jest jednak ważna. W Wielkiej Brytanii wynosi ona 11 850 funtów, co daje ponad 60 tys. złotych! Natomiast w Polsce kwota wolna od podatku dla osób zarabiających powyżej 11 tys. złotych wynosi mizerne 3091 zł. Jakby tego było mało, to w Wielkiej Brytanii są niższe składki na ubezpieczenie społeczne, które wynosi w przeliczeniu 300 zł przy pensji 5000 zł. Jeśli któryś polski rząd chce faktycznie przekonać polskich przedsiębiorców do powrotu ze swoją działalnością do kraju, to musi wykonać kawał pracy, aby to zrobić. Póki co warunki do prowadzenia własnej firmy są zdecydowanie lepsze w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy Zachodniej.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Raport PwC
Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018” – komentarz eksperta
Primark w Polsce
Primark otworzy swój drugi sklep w Polsce już w 2021 roku!
Powiatowy Urzad Pracy Lodz
Dotacje na własną działalność najskuteczniejszym sposobem aktywizacji osób bezrobotnych

Komentarze są wyłączone.