Firma zagranicą

Dlaczego w UK warto wykazywać stratę w handlu kryptowalutami?

Man Shopping on Internet

Od kilku miesięcy rynek kryptowalut przeżywa potężne załamanie. Jak wskazują eksperci w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, straty w handlu krypto można i warto… przechowywać. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Przez ostatnie kilka lat inwestorzy kryptowalutowi musieli się martwić o zobowiązania podatkowe przy sprzedaży po drastycznych wzrostach. Dziś fala się odwróciła. Od kilku miesięcy rynek wirtualnej waluty przeżywa dramatyczne spadki, a inwestorzy, zamiast zarabiać – tracą. Chociaż załamanie rynku w maju 2022 związane głównie z upadkiem walut Luna i Terra, zaniepokoiło wielu z nich, dzięki przepisom HMRC mogą wykorzystać straty do zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Jak wykorzystać straty w handlu kryptowalutami do zmniejszenia obciążeń podatkowych?

W Wielkiej Brytanii aktywa kryptowalutowe nie są regulowane przez Urząd Skarbowy i Celny (HMRC) w taki sam sposób jak tradycyjne waluty. HMRC postrzega wirtualną walutę w taki sam sposób jak inwestycje w akcje czy udziały. Sprzedaż kryptowalut jest postrzegana przez HMRC jako zbycie, które pociąga za sobą podatek od zysków kapitałowych w wysokości 20 procent. Niewielu inwestorów jednak zdaje sobie sprawę, że o ile zyski pociągają za sobą konieczność zapłaty podatku, o tyle straty mogą być “przechowywane” w HMRC i kompensowane z przyszłymi zyskami. Straty z tytułu handlu kryptowalutami możesz wykorzystać na dwa sposoby. 

Zmniejsz podatek z innych zysków kapitałowych w tym samym roku

Pierwszy sposób polega na skompensowaniu strat zyskami kapitałowymi zrealizowanymi w tym samym roku podatkowym. Zyski kapitałowe pochodzą ze sprzedaży dóbr o wartości większej niż 6000 funtów (poza samochodem), ze sprzedaży nieruchomości, ze sprzedaży udziałów. Jeśli w tym samym roku podatkowym miałeś zyski kapitałowe z innych źródeł i wykażesz stratę z handlu kryptowalutami, obniżysz lub całkiem zniwelujesz należny podatek od zysków kapitałowych.

Przechowaj stratę na kolejne lata

Drugim sposobem na wykorzystanie strat jest przeniesienie ich na kolejny rok podatkowy. W sytuacji gdy w danym roku podatkowym miałeś tylko straty z handlu kryptowalutami i nie miałeś innych zysków kapitałowych, stratę można przenieść na przyszłość i wykorzystać w kolejnym roku lub latach do zmniejszenia podatku od osiągniętych zysków. 

Kiedy należy zgłosić stratę?

Stratę musisz zgłosić w ciągu czterech lat od końca roku podatkowego, w którym została zrealizowana. Jeśli poniosłeś straty w maju 2022, na zgłoszenie masz czas do 5 kwietnia 2027 r. W praktyce oznacza to, że obecnie w 2022 roku można wykazać straty sięgające roku 2018. 

Pamiętaj o stratach na krypto z poprzednich lat

Warto o tym pamiętać rozliczając zyski z roku 2021. Jeśli w poprzednich latach miałeś stratę (do 2018 roku maksymalnie) warto ją teraz wykazać, aby zmniejszyć podatek należny od kryptowalut.

Co jeśli kryptowaluta straciła całkowicie wartość?

Strata w rozumieniu HMRC oznacza, że inwestor sprzedał kryptowalutę po cenie niższej niż za nią zapłacił, a więc stracił na takiej transakcji. Jednak w odpowiedzi na drastyczne spadki wartości kryptowalut wielu inwestorów decyduje się przeczekać bessę i nie robić nic. W przypadku upadku Luny inwestorzy nie mieli jak sprzedawać waluty, która osiągnęła znikomą wartość. Jeśli ty także należysz do tej grupy, musisz wiedzieć, że nawet jeśli nie zdecydowałeś się na sprzedaż aktywów, możesz złożyć do HMRC roszczenie o znikomą wartość (negligible value claim). Wytyczne HMRC pozwalają na zgłaszanie roszczeń, gdy kryptowaluta staje się warta „prawie nic”. Oznacza to, że poniosłeś stratę, bo posiadana przez ciebie waluta jest nic niewarta i jako stratę możesz wykazać kwotę jej zakupu. Roszczenia o znikomą wartość nie wymagają sprzedaży aktywów kryptowalutowych, a straty można przenosić na czas nieokreślony. 

Inwestorzy osiągający zysk na celowniku organów kontroli

W sytuacji, gdy UE dąży do zakazania anonimowych transakcji kryptowalutowych, a Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy dąży do zaostrzenia przepisów dotyczących prania pieniędzy dla giełd i podmiotów przechowujących, organy podatkowe będą nieuchronnie dysponować rozszerzonymi danymi na temat osób fizycznych osiągających zyski. Mając to na uwadze, inwestorzy powinni już teraz zabezpieczyć się przed potencjalnymi kontrolami.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Przedsiębiorca firma w UK
Polski przedsiębiorca nie ma prawa się pomylić. Chyba, że ma firmę w Wielkiej Brytanii.
Audyt działań marketingowych
Czym są audyty działań marketingowych?
firma-w-uk-firma-w-pl
Mały ZUS – czyli miało być lepiej, a jest jak zawsze

Komentarze są wyłączone.