Firma zagranicą Start-up

Fakty i mity na temat Delaware – co jest istotne z perspektywy firm IT oraz startupów?

Budynki
Delaware to jeden z najmniejszych stanów w USA, który leży na wschodnim wybrzeżu kraju. Wśród przedsiębiorców zyskał on ogólnoświatową popularność za sprawą wyjątkowo korzystnego prawa podatkowego oraz gospodarczego. Z tego powodu każdego roku miliony spółek rejestrowane są właśnie w Delaware, a na temat stanu powstały liczne mity. W niniejszym artykule postaramy się oddzielić ziarna od plew, potwierdzając lub dementując najczęściej spotykane informacje na temat warunków założenia firmy w Delaware. 

Mit: w Delaware ma siedzibę najwięcej firm w Stanach Zjednoczonych

Fakt: mimo że Delaware to jeden z najmniejszych stanów w USA, rejestrowana jest w nim ogromna liczba spółek, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Co więcej, ponad połowa z nich została celowo przeniesiona do Delaware ze względu na tamtejsze korzystniejsze prawo podatkowe i gospodarcze. Tylko kilka innych stanów w USA może poszczycić się większą liczbą zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, choć nie dotyczy to spółek publicznych. Delaware należy do pierwszej piątki stanów z łączną, jak największą liczbą firm każdego roku zakładanych w USA. Znacznie mniejszy stan konkuruje z Nowym Jorkiem, Californią, Florydą oraz Teksasem.

Mit: Delaware od zawsze jest wiodącą lokalizacją dla spółek akcyjnych

Fakt: chociaż aktualnie to Delaware stanowi najpopularniejszy stan w USA, w którym tworzone są spółki notowane na giełdzie, nie zawsze był on najbardziej preferowany przez przedsiębiorców. Wcześniej jako lidera wskazać można choćby New Jersey, Maine oraz Nowy Jork. W XX. wieku prawo korporacyjne tych stanów zaczęło być zmieniane na coraz większą niekorzyść przedsiębiorców, podczas gdy Delaware uchwalało znacznie korzystniejsze przepisy. Dziś to właśnie Delaware wyróżnia się m.in. tym, że odpowiedzialność właścicieli spółek LLC ogranicza się jedynie do kwoty posiadanego kapitału, a dochód spoza USA jest całkowicie zwolniony z podatków.

Mit: stan Delaware jest tak popularny wśród przedsiębiorców, ponieważ posiada mało rozbudowane prawo korporacyjne

Fakt: wbrew pozorom Delaware posiada kompleksowy system ustawowy oraz regulacyjny, którego celem jest zapobieganie niewłaściwemu zachowaniu podmiotów gospodarczych. Stan Delaware nie sprzyja zatem nielegalnemu transferowaniu zysków i unikaniu płacenia podatków. Przekłada się to na wysokie zaufanie publiczne wobec firm mających siedzibę w tej lokalizacji.

Mit: prawo podatkowe Delaware może pomagać firmom w unikaniu zobowiązań finansowych wobec innych stanów lub krajów

Fakt: amerykański system federalny wyłącza możliwość monopolizacji opodatkowania operacji i zysków podmiotów gospodarczych przez jakikolwiek stan. Jeśli zatem spółka działa w kilku różnych jurysdykcjach, podatki są rozdzielane na każdą z nich. Przepisy wszystkich 50 stanów obejmują zróżnicowane ulgi podatkowe. W przypadku Delaware w najkorzystniejszej sytuacji znajdują się spółki LLC – podatek dochodowy jest rozliczany jedynie na poziomie wspólników, a spółka nie jest płatnikiem podatku, gdy działalność jest prowadzona poza USA. Zobacz także: Firma w USA: porównanie spółki LLC i Corporation Warto mieć świadomość, że firma zarejestrowana w Delaware na ogół podlega również regulacjom prawnym innych stanów bądź krajów, w których prowadzi swoją działalność. Co więcej, w ponad 20 stanach USA stosowany jest system podatkowy o nazwie raportowanie łączone. Eliminuje on dla korporacji możliwość przeniesienia dochodu ze stanu o wysokim opodatkowaniu do stanu o opodatkowaniu niskim bądź zerowym.

Mit: Delaware można określić mianem raju podatkowego

Fakt: Ta opinia wynika z faktu, że spółki LLC w Delaware nie podlegają opodatkowaniu, jeśli ich dochód pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. W żadnym przypadku nie można jednak porównać amerykańskiego stanu Delaware do raju podatkowego, takiego jak na przykład Kajmany. Przede wszystkim – spółki założone w Delaware podlegają amerykańskim przepisom podatkowym. Departament Skarbu USA oraz inne organy państwowe intensywnie działają przeciw nieuczciwym praktykom przedsiębiorców, takim jak pranie pieniędzy. W tym celu stan Delaware współpracuje z federalnymi oraz międzynarodowymi agencjami regulacyjnymi.

Mit: w Delaware właściciele oraz dyrektorzy firm mogą zyskać pełną anonimowość i dyskrecję

Fakt: w Stanach Zjednoczonych informacje na temat właścicieli firm, ich partnerów oraz innych osób decyzyjnych są gromadzone przez różne organy podatkowe, jak na przykład US Internal Revenue Service. Delaware, jak i większość stanów w USA, wymagają ujawnienia nazwisk oraz adresów osób fizycznych pełniących funkcje dyrektorskie w firmie. W przypadku stanu Delaware odpowiada za to Delaware Division of Revenue. Informacje są gromadzone w różny sposób, głównie za sprawą wniosków o nadanie numerów identyfikacji podatkowej, rocznych deklaracji podatkowych przedsiębiorstwa oraz jego sprawozdań z prowadzenia rachunków finansowych. Zobacz także: Rodzaje firm i spółek w stanie Delaware (USA) Stan Delaware wymaga również, aby jakiekolwiek zarejestrowane w nim przedsiębiorstwa (także spółki LLC) zapewniały bezpośredni kontakt do swoich agentów. Daje to organom USA możliwość uzyskania nazwiska do osoby fizycznej reprezentującej daną firmę. Mechanizmy prawne umożliwiają wgląd w księgi i zapisy podmiotów gospodarczych stanu nie tylko organom ścigania, ale także zainteresowanym inwestorom i ich dyrektorom.
SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
kontrola skarbowa w Polsce
Kontrola skarbowa w Polsce – fiskus jest zadowolony, przedsiębiorca czuje się inwigilowany
Video Marketing
Cztery obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing
Podatki w Polsce i UK
Podatki na Cyprze

Komentarze są wyłączone.