Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Firma w Gruzji – dla kogo to korzystne rozwiązanie?

Firma w Gruzji

Gruzja - kraj, który kojarzy się z winem, górami i przyrodą. Jednak to też kraj, który przoduje w obszarze reform gospodarczych, które przeprowadzono w krajach postsowieckich. Z tego powodu plasuje się w światowej czołówce krajów przyjaznych przedsiębiorcom, zaraz po liderach takich, jak Singapur, Hong Kong czy Wielka Brytania.

Gruzini są otwarci także na zagranicznych inwestorów. Przemawiają za tym nowoczesne rozwiązania podatkowe oraz uproszczona biurokracja., który przyjęto, by zachęcać przedsiębiorców do zakładania firm właśnie tutaj.

Dlaczego warto rozpocząć biznes w Gruzji?

Gruzja posiada nie tylko atrakcyjne położenie geograficzne, pośrednicząc między Azją a Europą. Są tam również niższe niż w Europie koszty życia oraz stosunkowo niskie koszty prowadzenia księgowości, zaczynające się od 40 euro miesięcznie. Biznes w Gruzji jest opłacalny także ze względu na wysoką kwotę wolną od podatku, która wynosi 100 tys. lari, czyli około 139 tys. złotych.

Podstawą zmian gospodarczych w Gruzji było zapewnienie przedsiębiorcom, także zagranicznym, preferencyjnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustanowiono więc Umowę o wolnym Handlu, która eliminuje wszystkie cła na towary pochodzące z Gruzji, które są importowane do Unii Europejskiej. Co więcej, na początku 2018 roku Gruzja zawarła Umowę o wolnym handlu także z Chinami. W efekcie zagraniczny kapitał prężnie rozwija gruzińską gospodarkę.

Dodatkowe udogodnienia przysługują firmie założonej w specjalnej strefie ekonomicznej (tzw. Free Zone), np. Wolnej Strefie Tbilisi czy Wolnej Strefie Przemysłowej Hualing Kutaisi. Przedsiębiorcy korzystają wtedy z szybkiego procesu rejestracji i ograniczają formalności do minimum. Co jednak najistotniejsze, mogą korzystać z całościowego zwolnienia z podatku dochodowego. Bez spełniania żadnych dodatkowych warunków. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej w Gruzji wiele działań z nią związanych jesteśmy w stanie przeprowadzić w 100% online, a więc zdalnie. Dostęp internetowy jest również do systemu podatkowo-administracyjnego.

>> Przeczytaj więcej na Admiral Tax <<
SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Raport AT Firma
Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce
LOGO_VI_EKMP_Art
VI edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie
Miejsca pracy UK
Oto 10 najlepszych miejsc do pracy w Wielkiej Brytanii!

Komentarze są wyłączone.