Firma w Polsce Firma zagranicą

Jak legalnie płacić 1% podatku w firmie?

Video Marketing

Przy podatku CIT na poziomie minimum 19% lub 20% w większości krajów europejskich, niemożliwe wydaje się uzyskanie efektywnej stawki 1% dla podatku dochodowego spółki. To praktycznie jak firma bez podatku! Istnieje jednak dość interesująca struktura biznesowa, specyficzna dla brytyjskiego prawa, która czasem także służy międzynarodowej optymalizacji finansowej. Jest to struktura, dzięki której jesteśmy w stanie zmniejszyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%.

W Wielkiej Brytanii istnieje tzw. agency law oraz funkcjonują umowy agencyjne, które w dużym skrócie pozwalają jednej firmie działać jako agent drugiej firmy i w jej imieniu podpisywać umowy, nawiązywać współpracę i prowadzić sprzedaż.  W praktyce firma działająca jako agent prowadzi całą działalność, lecz przychody z niej wygenerowane należą do spółki zlecającej, a nie do agenta. 

Przy odpowiednim doborze lokalizacji firmy, która wynajmuje brytyjskiego agenta oraz przy spełnieniu pewnych warunków można uniknąć konieczności opodatkowania przychodów na terenie UK, a także na terenie rejestracji spółki zlecającej. Takie struktury są często wykorzystywane przy planowaniu podatkowym. 

Jak działa umowa agencyjna?

Do powstanie struktury konieczne jest powołanie spółki ltd w Wielkiej Brytanii, która będzie agentem oraz spółki w kraju o korzystnym systemie podatkowym, która będzie tzw. principal (może to być Hong Kong, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Seszele czy też Cypr). Spółki zawierają ze sobą umowę agencyjną, w ramach której brytyjska spółka ltd zostaje wynajęta jako agent i poprzez nią spółka zagraniczna – principal prowadzi działalność. 

Całość przychodów generowane przez agenta, należy do spółki wynajmującej agenta, zaś agent otrzymuje jedynie uzgodnioną prowizję, zwykle w wysokości 1-5% obrotu jaki generuje dla drugiej spółki. 

Firma bez podatku? 

Spółki rozliczają się pomiędzy sobą w ustalonych w umowie okresach czasu. Zyski są transferowane do spółki zagranicznej, zaś spółka ltd otrzymuje prowizję. Przy prowizji w wysokości 5%, spółka zapłaci 20% podatku CT z tych 5%, a więc efektywnie 1% podatku z całości zysku. 95% jest transferowana do spółki, która jest zlokalizowana w kraju, gdzie nie podlega żadnemu opodatkowaniu.

Fizyczny obieg pieniędzy wygląda następująco:

1. Spółka LTD generuje zysk.
2. 95% zysku spółka LTD transferuje do spółki zlecającej
3. Spółka LTD płaci podatek od 5% pozostawionego zysku, czyli realnie 1%.

Do czego najczęściej jest wykorzystywana struktura?

Struktury agencyjne są wykorzystywane najczęściej do fakturowania (agent fakturuje klientów i pobiera opłaty w imieniu spółki zagranicznej), do świadczenia usług (agent świadczy usługi w imieniu spółki zagranicznej klientom, którzy mogą nie chcieć bezpośrednio robić biznesu ze spółką zagraniczną), do zarządzania nieruchomościami (agent wynajmuje nieruchomości należące do firmy zagranicznej i współpracuje z najemcami oraz fakturuje za czynsz)  lub do posiadania nieruchomości w imieniu drugiej spółki. 

Gdzie jest haczyk?

1% podatku, czy firma bez podatku brzmi bardzo atrakcyjnie, jednak, aby struktura spełniała założenia, w tym nie musiała podlegać podatkowi CIT w UK od całego dochodu, musi spełniać szereg kryteriów. Spółka będąca agentem nie może posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Wielkiej Brytanii, wszelkie rozliczenia pomiędzy spółkami muszą mieć realną wartość rynkową, większość ryzyka biznesowego oraz zarządu musi leżeć po stronie spółki zagranicznej, właściciel spółki brytyjskiej, nie może być brytyjskim rezydentem podatkowym. Struktura musi mieć dobrze skonstruowaną umowę agencyjną przez prawnika specjalizującego się w tego typu umowach oraz regularnie sporządzać dokumentację rozliczeniową. 

Podsumowując, powyższa struktura posiada szereg korzyści. Właścicielom pozwala zachować anonimowość dzięki spółce zagranicznej i korzystać z dobrodziejstw systemów przyjaznych podatkowo. Jednocześnie można działać jako brytyjska spółka ltd, która  jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych form działalności na świecie. 

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami od struktur międzynarodowej optymalizacji podatkowe

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Czarny kalkulator i długopis
ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
Podatki w UK
Kalendarz podatkowy UK: najważniejsze daty dla pracujących w Wielkiej Brytanii
Inflacja w Polsce
Sprzedaż za granicę: metody przyjmowania płatności online

Komentarze są wyłączone.