Firma zagranicą

Jak płacić estoński CIT? To rozwiązanie polskim przedsiębiorcom oferuje spółka LPS na Cyprze

Spotkanie biznesowe

Estoński CIT w Polsce miał stać się katalizatorem rozwoju i inwestycji. Przed jego wprowadzeniem szacowano, że w krótkim okresie z tej formy opodatkowania skorzysta około 200 000 polskich spółek. Założenie to wydawało się dość optymistyczne, nawet biorąc pod uwagę równoległe wprowadzenie CIT-u w polskich spółkach komandytowych. Mówi się, że dziś z polskiego “estońskiego CIT-u” korzysta niespełna 400 firm. Eksperci twierdzą, że liczba podmiotów, które zdecydują się na tę formę rozliczenia, jeszcze długo nie przekroczy 1000 podmiotów.

Co jest powodem takiej sytuacji? Wygląda na to, że tak naprawdę estoński CIT w Polsce przestał być estoński. Prawdopodobnie w końcowym okresie adaptacji tej koncepcji do naszych warunków okazało się, że w oczach ustawodawcy pozostawia ona przedsiębiorcom nieco za duży margines. Pewnie pojawiły się trudności z oszacowaniem, ile to tak naprawdę będzie kosztować i jak wpłynie na poziom przychodów budżetu państwa. Być może dla asekuracji wprowadzono więc kilka dodatkowych obostrzeń, aby idea nie rozprzestrzeniła się jak wirus w pandemii i mam estoński CIT po polsku w nieco ponad 300 firmach. Ogólna koncepcja jest jednak kusząca, tym bardziej że spółki komandytowe CIT płacić muszą. Dodatkowo, w ostatnich dniach maja 2021 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz kolejny potwierdził, że spółka komandytowa będzie mogła skorzystać ze zwolnienia dla dywidend dopiero po dwóch latach od uzyskania statusu podatnika CIT.

Zobacz także: Polski rząd planuje wdrożenie CIT dla spółek komandytowych

Jak to w takich okolicznościach bywa, okazuje się, że podobne rozwiązanie można znaleźć w obrębie Wspólnoty. Po zapowiedzi Polskiego Ładu jest ono nawet jeszcze ciekawsze. Jego zaletą jest to, że wspólnicy mogą być polskimi rezydentami podatkowymi. Poza tym działa od lat i korzystają już z niego miliony przedsiębiorców z Europy i świata. Chodzi o spółkę LPS (Limited Partnership by Shares), czyli o spółkę komandytowo-akcyjną w cypryjskim kodeksie spółek prawa handlowego. 

Przeczytaj koniecznie: Jak płacić estoński CIT? Co oferuje spółka LPS na Cyprze?

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Hammond new picture
Wielka Brytania podniosła kwotę wolną od podatku do 12 500 funtów (czyli ponad 60 000 zł)
Budynki
Poradnik przedsiębiorcy: jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana?
Specjalista ds. marketingu
Co to jest PAYE?

Skomentuj artykuł

*