Firma zagranicą

Jakie są różnice między samozatrudnieniem a spółką limited w Irlandii?

Dyrektor spółki

W ramach jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą we wszystkich państwach członkowskich. Dziś wyjaśnimy, jakie są różnice między samozatrudnieniem a spółką limited w Irlandii. Podpowiemy także, z którego rozwiązania warto skorzystać.

Skomplikowana biurokracja, wysokie obciążenia podatkowe, stosunkowo niewielka – zwłaszcza na tle innych europejskich krajów kwota wolna od podatku – prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z ogromem wyzwań. Od stycznia, na skutek wejścia w życie programu Polski Ład będzie ich zdecydowanie więcej. Z tego powodu wielu mieszkańców naszego kraju poszukuje alternatywnych rozwiązań, rozważając rejestrację działalności gospodarczej za granicą, np. w Irlandii.

Prowadzenie firmy w Irlandii

Irlandia to kolejny kraj obok Cypru określany mianem podatkowego raju. Wszystko za sprawą wysokiej kwoty wolnej od podatku, korzystnych stawek opodatkowania oraz prostego i przejrzystego systemu podatkowego. Nic dziwnego, że to właśnie w tym wyspiarskim, zielonym państwie mają swoje siedziby biznesowi giganci – Google, Facebook czy Apple. Najpopularniejsze formy prawne działalności na wyspach to samozatrudnienie lub firma w formie spółki limited. Czym się od siebie różnią?

Samozatrudnienie w Irlandii

Irlandzkie samozatrudnienie jest odpowiednikiem polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Jej właściciel ponosi więc pełną odpowiedzialność za zobowiązania firmy. W przypadku jakiegokolwiek sporu prawnego zostanie więc pozwany osobiście, chyba że posiada odpowiednie ubezpieczenie, np. od odpowiedzialności za produkty i usługi, odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu, odpowiedzialności cywilnej pracodawcy itp.

Opodatkowanie samozatrudnienia

Jako samozatrudniony w Irlandii płacisz Class 2 i 4 National Insurance oraz Income Tax od podlegających opodatkowaniu zysków z działalności gospodarczej. W zależności od wysokości dochodów oraz sytuacji życiowej wg stawki 20 lub 40%. Straty handlowe w samozatrudnieniu można odliczyć od innych dochodów. Te powstałe w latach do kwietnia 2021 i 2022 roku mogą być przeniesione o trzy lata wstecz w stosunku do zysków z tej samej działalności.

Spółka limited w Irlandii

Irlandzka spółka limited to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest więc podmiotem prawnym odrębnym od swoich udziałowców i dyrektorów. Rejestracji spółki limited możesz dokonać samodzielnie, nie musisz posiadać wspólników. Jeśli tak właśnie zrobisz, stajesz się jedynym udziałowcem i będziesz mógł zatrudnić się w niej jako dyrektor. Dużą zaletą spółki ltd jest ograniczona odpowiedzialność dyrektora. Pociągnięcie go do osobistej odpowiedzialności za zobowiązania firmy nie jest łatwe i wymaga spełnienia określonych prawem wymogów. Mogą być to np. oszustwa podatkowe potwierdzone dowodami czy udowodniona współodpowiedzialność (spółki i dyrektora) za dany czyn.

Opodatkowanie spółki limited

Spółka limited płaci podatek dochodowy od osób prawnych od zysków podlegających opodatkowaniu (CIT). Jego wartość wynosi obecnie 12,5% (od 2023 roku stawka CIT-u dla firm międzynarodowych o rocznych obrotach przekraczających 750 milionów euro wzrośnie do 15%). Pracownicy podlegają rejestracji w PAYE i NICS od zarobków. Spółka może elastycznie kompensować straty handlowe z innymi dochodami, ale nie dochodami indywidualnego udziałowca. Straty powstałe w okresach rozliczeniowych kończących się pomiędzy 1 kwietnia 2020 a 31 marca 2022 mogą być przeniesione o trzy lata wstecz.

Samozatrudnienie czy spółka limited?

Biorąc pod uwagę przepisy prawne, polscy rezydenci nie mogą zarejestrować się w Irlandii jako samozatrudnieni (aby to było możliwe, niezbędny jest irlandzki adres zamieszkania). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zarejestrowali spółkę limited, stając się jej udziałowcami. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, zwłaszcza podatkowych, jest w pełni legalne i bezpieczne.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
biznes-w-polsce
„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?
Jak-zalozyc-firme
3 najczęstsze błędy przedsiębiorców zakładających firmę
Polski Ład: jak zmienić polską rezydencję podatkową na inną?

Komentarze są wyłączone.