Firma zagranicą

Kiedy i komu opłaca się założenie spółki na Cyprze?

Spotkanie w firmie

Cypr to miejsce, które posiada nie tylko piękne i malownicze widoki, ale również jedne z najniższych podatków od osób prawnych w całej Europie. Dzięki temu możliwe jest dokonanie niezwykle efektywnej optymalizacji podatkowej, która na przestrzeni lat wygeneruje znaczące oszczędności. Dodatkowo własna firma za granicą może również być świetnym zabezpieczeniem Twoich interesów ze względu na stabilne środowisko regulacyjne oraz polityczne.

Korzystna struktura podatkowa

Przedsiębiorcy, którzy szanują swoje ciężko zarobione pieniądze, starają się znaleźć nowe i w pełni legalne możliwości rozliczania się z organami podatkowymi. Jedną z takich możliwości jest właśnie Republika Cypru, która już od wielu lat pozwala zaoszczędzić znaczne ilości środków finansowych.

Firma na Cyprze posiadająca polskiego właściciela jest objęta umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa ta została podpisana przez polski rząd 4 czerwca 1992 roku i obowiązuje po dziś dzień. Jej celem jest ochrona przed dwukrotnym opodatkowaniem podatnika, który prowadzi interesy poza terenem swojej rezydencji. W przeciwnym wypadku dany podmiot musiałby uiścić podatek zarówno w kraju, w którym zarejestrowana jest jego spółka, jak i w miejscu zamieszkania.

Zobacz także: Polski fiskus zablokuje konta prywatne. Konta zagraniczne nadal bezpieczne

Warto również wspomnieć o niezwykle niskim podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Na terenie całej Republiki wynosi on zaledwie 12,5%. Natomiast nierezydencyjna spółka na Cyprze, czyli podmiot gospodarczy, który zarządzany jest spoza granic państwa, posiada stawkę 0%. Zerową stawką na Cyprze są również opodatkowane dywidendy. Dzięki temu, zgodnie z prawem, firma na Cyprze może w określonych przypadkach wypłacać całkowicie nieopodatkowaną dywidendę swoim akcjonariuszom. 

Jak w praktyce wygląda zakładanie spółki na Cyprze?

Z zalet, które zapewnia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, może skorzystać niemal każdy. W tym celu niezbędne będzie założenie specjalnego rodzaju działalności gospodarczej, jaką jest rezydencyjna spółka na Cyprze. Przybiera ona formę holdingu posiadającego większościowe udziały w spółce zależnej zlokalizowanej na terenie Polski, do którego trafiają zyski wygenerowane w spółce córce, a następnie mogą być wypłacane w formie dywidendy akcjonariuszom.

Klienci decydujący się na założenie cypryjskiej spółki holdingowej najczęściej wybierają ofertę wyspecjalizowanych firm, które na co dzień zajmują się doradztwem oraz księgowością na rynkach międzynarodowych. Ich prawnicy posiadają wiedzę oraz praktyczne doświadczenie pozwalające na działanie zgodnie z literą prawa.

Firma na Cyprze obsługiwana jest przez licencjonowane biuro księgowe, według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, co gwarantuje pełną zgodność z prawem polskim, jak i również europejskim.

Opłacalna optymalizacja podatkowa

Jak duże oszczędności może wygenerować spółka na Cyprze? Otóż, jak się okazuje, w skali roku podatkowego są to znaczące sumy pieniężne. Poniżej zestawimy ze sobą wysokość opodatkowania spółki cypryjskiej z jej polskim odpowiednikiem.

W przypadku spółki polskiej podatkiem będzie objęta cała kwota przychodu, czyli 100 000 PLN. Od tej kwoty podatnik będzie musiał zapłacić 9% CIT wynoszący 9 000 PLN. Następnie podczas wypłacania w formie dywidendy pozostałego w spółce zysku niezbędne będzie uiszczenie 19% podatku dochodowego w wysokości 19 000 PLN. Łącznie polska spółka zostanie obciążona 28 000 PLN podatku.

>> Załóż spółkę na Cyprze już teraz! <<

Natomiast spółka na Cyprze, która wypracowała taki sam dochód, jak jej polski odpowiednik, zapłaci podatek od zysków kapitałowych tylko od części dochodu wynoszącej 11 000 PLN. Skorzysta przy tym z ulgi podatkowej wynoszącej 89 000 PLN. Stąd też łączna kwota podatku do zapłacenia wyniesie zaledwie 990 PLN, a firma na Cyprze pozwoli zaoszczędzić 27 010 złotych.

Kolejnym wariantem, który przyjmiemy w naszych obliczeniach, będzie 200 000 PLN zysku. W przypadku polskiej spółki ponownie opodatkowany będzie zarówno jej dochód, jak i wypłacana dywidenda. Od wypracowanego zysku firmy niezbędne będzie opłacenie 18 000 PLN podatku CIT, a jej udziałowiec będzie musiał zapłacić 38 000 PLN podatku dochodowego.

Przy tym samym założeniu spółka na Cyprze zostanie opodatkowana podatkiem od zysków kapitałowych tylko od 111 000 PLN, a jej udziałowiec będzie musiał uiścić 9 990 PLN. Dzięki temu spółka cypryjska wygeneruje oszczędność wynoszącą 46 010 złotych.

Ostatnim przykładem, który dzisiaj rozważymy, będzie zysk spółki wynoszący 1 000 000 PLN. Polska firma zostanie obciążona podatkiem CIT wynoszącym 90 000 PLN, a wypłacona dywidenda będzie pomniejszona o 190 000 PLN podatku dochodowego.

Jednocześnie, przy takich samych zyskach, od dochodu spółki cypryjskiej podatnik będzie musiał odprowadzić tylko 81 990 PLN. Różnica pomiędzy firmą za granicą, a rodzimą spółką wyniesie aż 198 010 złotych!

Zniesienie ulgi abolicyjnej nie wyklucza opłacalności spółek cypryjskich

W wyniku ratyfikacji unijnych regulacji MLI pewnym modyfikacjom zostaną poddane rozliczenia dotyczące przychodów zagranicznych. Główną zmianą będzie objęta abolicja podatkowa, natomiast nadal aktualna pozostaje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki temu nadal możliwe (i w pełni legalne) będzie czerpanie korzyści, jakie oferuje spółka na Cyprze.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Jedna z ulic w Irlandii
Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?
Budka telefoniczna w UK
Ubezpieczenie i świadczenia socjalne dla polskich obywateli pracujących w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku
Dyrektor spółki
Jakie są różnice między samozatrudnieniem a spółką limited w Irlandii?

Komentarze są wyłączone.