Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą Start-up

Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?

Jedna z ulic w Irlandii
W obliczu Brexitu zyskała Irlandia. To w Irlandii coraz więcej firm jest zakładanych przez przedsiębiorców z UK i Unii Europejskiej. Irlandczycy przyciągają nie tylko gigantów technologicznych zza oceanu. Oferują także dobre warunki do prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Warto też zauważyć, że w Irlandii stworzono świetne warunki do rozwoju startupów technologicznych. Irlandzkie prawo fiskalne przewiduje różne formy opodatkowania. Przedsiębiorcy osiągający przychody poniżej wyznaczonych progów, dla danych typów działalności, mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rozliczania podatku od wartości dodanej. Jednak, w niektórych przypadkach rejestracja jako podatnik Vat może okazać się opłacalna, a nawet konieczna już w początkowym okresie działalności, kiedy to dopiero pojawiają się przychody. Zachęcamy przedsiębiorców do konsultacji z nami w celu wyboru optymalnego sposobu opodatkowania dopasowanego do indywidualnej specyfiki danego biznesu. Poniżej prezentujemy kilka standardowych scenariuszy dla irlandzkich podatników.
Startup jako płatnik VAT w Irlandii?
Dobrowolna rejestracja jako podatnik VAT jest dobrym rozwiązaniem w przypadku nowych przedsiębiorstw, które muszą nabywać objęte podatkiem VAT produkty i usługi w celu prowadzenia swojej działalności. Status podatnika VAT umożliwia w takich okolicznościach odliczenie nadpłaconego podatku od towarów i usług zakupionych na początkowym etapie działalności, kiedy to w firmie może jeszcze nie być przychodów. W ten sposób już na początku działalności, rozlicza się zdecydowana większość dofinansowanych startupów. Jest to także rekomendowany sposób prowadzenia księgowości dla firm nabywających produkty i usługi w przedsiębiorstwach zagranicznych.
Transakcje wewnątrzwspólnotowe i międzynarodowe
Rejestracja jako płatnik VAT w Irlandii jest konieczna także, gdy firma nabywa oraz sprzedaje produkty i usługi za granicą. W takich okolicznościach uzyskanie numeru VAT jest niezbędne do uniknięcia konieczności płacenia podatku od towarów i usług w kraju, w którym nabywane są produkty i usługi. Jednocześnie status irlandzkiego płatnika i ważny numer VAT umożliwia swobodne oferowanie usług i produktów naszej firmy przedsiębiorcom w innych krajach Unii Europejskiej oraz na całym świecie. Podsumowując, rejestracja jako płatnik VAT umożliwia poszerzenie możliwości biznesowych i optymalizację podatkową, dzięki odliczaniu VAT-u z transakcji stanowiących koszt uzyskania przychodu.
Polska firma jako irlandzki płatnik VAT?
Warto też widzieć, że przedsiębiorcy spoza Irlandii także mogą zarejestrować się jako irlandzki podatnik VAT Jest to konieczne, gdy firma spoza Irlandii chce obsługiwać konsumentów na rynku irlandzkim, a nie posiada w tym kraju przedstawicielstwa. Dzięki możliwości rozliczania podatku od towaru i usług dostarczanych irlandzkim klientom nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niezarejestrowanym jako podatnik VAT można z powodzeniem prowadzić działalność B2C w Irlandii bez żadnych inwestycji. Dzięki takiej konstrukcji, konsumenci kupujący towar lub usługę naszej firmy płacą cenę brutto, a nasza firma rozlicza w Irlandii naliczony lokalnie podatek VAT. Podatek dochodowy przedsiębiorca płaci w kraju rezydencji podatkowej firmy.
Progi podatkowe obligujące do rozliczania VAT
Progi przychodowe, po przekroczeniu których irlandzcy przedsiębiorcy są zobligowani do zarejestrowania się jako podatnik VAT, różnią się w zależności od specyfiki biznesu i kształtują się następująco:
  • 37 500 EUR w przypadku firm świadczących wyłącznie usługi,
  • 35 000 EUR w przypadku przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą wysyłkową, także przez Internet,
  • 41 000 EUR dla przedsiębiorców nabywających dobra i usługi w krajach Unii Europejskiej,
  • 75 000 EUR dla przedsiębiorców dostarczających różnego typu towary,
  • 75 000 EUR dla firm handlowo-usługowych, które 90% przychodu osiągają ze sprzedaży towarów.
Podsumowując, przedsiębiorcy rejestrujący działalność na terenie Irlandii mają swobodę co do wyboru sposobu rozliczeń z fiskusem. W niektórych przypadkach rejestracja jako płatnik VAT znacznie rozszerza możliwości biznesowe firmy, a jednocześnie umożliwia optymalizację podatkową. Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą obsługiwać irlandzkich konsumentów, mogą prowadzić działalność z kraju, ale pod warunkiem rejestracji jako irlandzki podatnik VAT.

>> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
ZUS PL
ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców
Crowdfunding
Analiza: Crowdfunding – dlaczego warto wspierać wartościowe dziennikarstwo w internecie?
Podatek od kryptowalut
Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Komentarze są wyłączone.