Firma w Polsce Firma zagranicą

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu

France EU Britain Politics Brexit

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozesłało maile do 430 000 polskich przedsiębiorców, w których ostrzega ich przed Brexitem i informuje, jak przygotować się na ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Mamy początek października, jednak nadal nie wiadomo, czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską pod koniec miesiąca zgodnie z planem. Boris Johnson zarzeka się, że tak się stanie niezależnie od tego, czy umowa z UE zostanie zawarta, czy też nie.

Polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło przygotować polskich przedsiębiorców na najgorszy scenariusz z możliwych – twardy Brexit. Dlatego też rozesłało maile do 430 000 właścicieli firm w Polsce, którzy figurują w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Informuje w nich przedsiębiorców, jak mogą przygotować się na twardy Brexit i jakim zmianom ulegną procedury wymiany handlowej.

Zobacz poradnik Admiral Tax dla spółek LTD>>

Zgodnie z obecnym planem Wielka Brytania ma opuścić UE 31 października. Tym samym 1 listopada polscy przedsiębiorcy handlujący z UK muszą liczyć się z:

– tym, że mogą na nich zostać nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia

– Wielka Brytania od 1 listopada nie będzie już traktowana jako państwo UE

– zabraniem ze sobą paszportu w razie planowanej wizyty służbowej na Wyspach

– tym, że przestaną obowiązywać regulacje prawne mówiące o wspólnym rynku, co z kolei będzie się wiązało dla handlowców z wypełnieniem wielu formalności (należy posiadać konieczny przy procedurze celnej europejski nr EORI do uzyskania na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych)

– utrudnieniami przy wwożeniu towarów na Wyspy

– komplikacjami przy przekraczaniu granicy pod kanałem La Manche

– koniecznością posiadania przez przedsiębiorców zamierzających wwieźć swoje towary do UK dokumentów takich jak list międzynarodowy CMR, prawo jazdy, dokument wozu wraz z numerem MRN.

Polecane: Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Pensioners in Retirement
Emerytura przedsiębiorcy. Na jakie świadczenia mogą liczyć właściciele firm?
budowlancy
Jak założyć firmę budowlaną w Polsce i dobrze prosperować na rynku?
Podatki w Polsce i UK
Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

Skomentuj artykuł

*