Firma w Polsce Firma zagranicą

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu

France EU Britain Politics Brexit

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozesłało maile do 430 000 polskich przedsiębiorców, w których ostrzega ich przed Brexitem i informuje, jak przygotować się na ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Mamy początek października, jednak nadal nie wiadomo, czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską pod koniec miesiąca zgodnie z planem. Boris Johnson zarzeka się, że tak się stanie niezależnie od tego, czy umowa z UE zostanie zawarta, czy też nie.

Polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło przygotować polskich przedsiębiorców na najgorszy scenariusz z możliwych - twardy Brexit. Dlatego też rozesłało maile do 430 000 właścicieli firm w Polsce, którzy figurują w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Informuje w nich przedsiębiorców, jak mogą przygotować się na twardy Brexit i jakim zmianom ulegną procedury wymiany handlowej.

Zobacz poradnik Admiral Tax dla spółek LTD>>

Zgodnie z obecnym planem Wielka Brytania ma opuścić UE 31 października. Tym samym 1 listopada polscy przedsiębiorcy handlujący z UK muszą liczyć się z:

- tym, że mogą na nich zostać nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia

- Wielka Brytania od 1 listopada nie będzie już traktowana jako państwo UE

- zabraniem ze sobą paszportu w razie planowanej wizyty służbowej na Wyspach

- tym, że przestaną obowiązywać regulacje prawne mówiące o wspólnym rynku, co z kolei będzie się wiązało dla handlowców z wypełnieniem wielu formalności (należy posiadać konieczny przy procedurze celnej europejski nr EORI do uzyskania na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych)

- utrudnieniami przy wwożeniu towarów na Wyspy

- komplikacjami przy przekraczaniu granicy pod kanałem La Manche

- koniecznością posiadania przez przedsiębiorców zamierzających wwieźć swoje towary do UK dokumentów takich jak list międzynarodowy CMR, prawo jazdy, dokument wozu wraz z numerem MRN.

Polecane: Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
firma
Nowe podatki od 2019 roku: Korzystne zmiany dla przedsiębiorców oraz ich rodzin
Autobus w Londynie
Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
Agnieszka Moryc AT zbliżenie
Agnieszka Moryc, Dyrektor firmy Admiral Tax, uhonorowana tytułem Kobiety Charyzmatycznej 2019 przez magazyn WHY Story

Komentarze są wyłączone.