Firma w Polsce Firma zagranicą

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu

France EU Britain Politics Brexit

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozesłało maile do 430 000 polskich przedsiębiorców, w których ostrzega ich przed Brexitem i informuje, jak przygotować się na ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Mamy początek października, jednak nadal nie wiadomo, czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską pod koniec miesiąca zgodnie z planem. Boris Johnson zarzeka się, że tak się stanie niezależnie od tego, czy umowa z UE zostanie zawarta, czy też nie.

Polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło przygotować polskich przedsiębiorców na najgorszy scenariusz z możliwych - twardy Brexit. Dlatego też rozesłało maile do 430 000 właścicieli firm w Polsce, którzy figurują w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Informuje w nich przedsiębiorców, jak mogą przygotować się na twardy Brexit i jakim zmianom ulegną procedury wymiany handlowej.

Zobacz poradnik Admiral Tax dla spółek LTD>>

Zgodnie z obecnym planem Wielka Brytania ma opuścić UE 31 października. Tym samym 1 listopada polscy przedsiębiorcy handlujący z UK muszą liczyć się z:

- tym, że mogą na nich zostać nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia

- Wielka Brytania od 1 listopada nie będzie już traktowana jako państwo UE

- zabraniem ze sobą paszportu w razie planowanej wizyty służbowej na Wyspach

- tym, że przestaną obowiązywać regulacje prawne mówiące o wspólnym rynku, co z kolei będzie się wiązało dla handlowców z wypełnieniem wielu formalności (należy posiadać konieczny przy procedurze celnej europejski nr EORI do uzyskania na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych)

- utrudnieniami przy wwożeniu towarów na Wyspy

- komplikacjami przy przekraczaniu granicy pod kanałem La Manche

- koniecznością posiadania przez przedsiębiorców zamierzających wwieźć swoje towary do UK dokumentów takich jak list międzynarodowy CMR, prawo jazdy, dokument wozu wraz z numerem MRN.

Polecane: Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Laptop i dokumenty
Spółki CFC: zagraniczne spółki kontrolowane
Raport PwC
Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018” – komentarz eksperta
wzrost gospodarczy
MFW prognozuje spadek wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zareagują przedsiębiorcy z sektora MŚP?

Komentarze są wyłączone.