Firma zagranicą

Odwołanie audytu w spółce irlandzkiej

Dyrektor spółki

Spółki założone w Irlandii zobowiązane są złożyć co roku sprawozdanie finansowe do Companies Registration Office, w skrócie CRO. Większość spółek może składać sprawozdanie nieaudytowane, sporządzone przez dowolną firmę księgową. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu firma spóźni się z rozliczeniem, urząd automatycznie nakłada na nią konieczność audytowania rozliczeń przez kolejne dwa lata. Na czym polega taki audyt i czy jest możliwość jego odwołania? O tym poniżej.

Czym jest audyt rozliczenia w spółce?

Audyt rozliczenia w spółce oznacza, że jej sprawozdania finansowe musi sprawdzić i zatwierdzić firma audytorska uprawniona do tego przez CRO. W praktyce sprawozdanie przygotowuje jedna firma, a druga z uprawnieniami przeprowadza audyt. W efekcie nakłada to na firmę zobowiązania finansowe, ale także inne, wynikające z reorganizacji pracy w firmie. 

Czy każda spółka w Irlandii musi składać audyt?

Z audytu zwolnione są  małe firmy, które spełniają co najmniej dwa, z następujących warunków w bieżącym roku obrotowym i w poprzednim roku obrotowym (chyba że jest to jej pierwszy rok obrotowy):

• suma bilansowa nie przekracza 6 mln €;

• obroty nie przekraczają 12 mln €;

• liczba pracowników nie przekracza 50.

Większość małych firm spełnia te warunki, więc może składać nieaudytowane rozliczenia.

Kiedy urząd nakazuje spółce audyt “za karę”?

Urząd nakazuje spółce audyt, gdy ta nie złoży na czas sprawozdania finansowego. Niezależnie od ilości dni opóźnienia, ani wielkości firmy. W razie braku sprawozdania na czas, firma przez dwa kolejne lata musi audytować swoje rozliczenia, nawet jeśli spełnia warunki opisane powyżej, które ją z audytu zwalniają.

Ile kosztuje audyt spółki irlandzkiej?

Warto zadbać o to, aby na spółkę nie został nałożony audyt, ponieważ, zwykle oznaczają one dwuletnie kontrolowanie rozliczeń, co pociąga za sobą dodatkowe koszty w wysokości kilku tysięcy euro za każdy audyt. Opłata za audyt jest uzależniona od obrotu firmy i ilości dokumentów. Dodatkowym problemem jest to, że w Irlandii jest niewiele firm audytorskich i  zwykle mają one odległe terminy. Pamiętajmy także, że sam proces przeprowadzania audytu zewnętrznego jest czasochłonny, gdyż irlandzcy audytorzy skrupulatnie sprawdzą każdą transakcję zanim zatwierdzą sprawozdanie. 

Jak odwołać się od narzuconego audytu?

Od audytu można się odwołać. Procedurę przeprowadzają prawnicy, a odwołanie rozpatrywane jest przez sąd. Obecność dyrektorów firmy nie jest wymagana podczas rozprawy sądowej. Jest dość duża skuteczność odwołań, dlatego warto je rozważyć nie tylko z powodu potencjalnych oszczędności finansowych – odwołanie audytu kosztuje zwykle mniej niż kary i opłata dla audytorów. Odwołanie audytu może przynieść wiele korzyści, bo poza tym, że audyt nie będzie konieczny, zniknie groźba ścigania firmy i/lub jej dyrektorów za niedopełnienie obowiązków, a także odwołane zostaną kary nałożone przez urząd za spóźnienie. 

Darmowa konsultacja w sprawie odwołania audytu: SPRAWDŹ.

Jak uniknąć audytu?

Jeśli spółka wie, że nie zdąży na czas ze sprawozdaniem, jest możliwe złożenie wniosku do sądu, który może wydać zarządzenie przedłużające termin złożenia zeznania. Wniosek można złożyć tylko raz w ciągu całego roku i jest wymagane do tego reprezentowanie spółki przez prawnika.  Sąd może przedłużyć termin złożenia zeznania i wówczas firma ma 28 dni po wydaniu wyroku na złożenie deklaracji. Jeżeli firma dostarczy roczny zwrot do CRO w przedłużonym okresie, to roczna deklaracja zostanie uznana przez CRO za otrzymaną w terminie, a konsekwencje za zwłokę w postaci audytu nie będą miały zastosowania do tej rocznej deklaracji.Warto zadbać o to, by uniknąć audytu, a jeśli się to nie uda, spróbować procedury odwołania od audytu.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Szkocja Imigranci
Nagradzać imigrantów w zamian za zamieszkanie w Szkocji po Brexicie
Sprzedaż za granicę: rozliczenia PayPal – jak zacząć?
biznes-w-polsce
„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Komentarze są wyłączone.