Firma zagranicą

Podatek VAT od sprzedaży online w brytyjskiej spółce LTD

Podatek VAT (ang. Value Added Tax) to podatek od towarów i usług naliczany w transakcjach B2B, B2C i przy imporcie towarów i przesyłania ich w obrębie państw UE. W artykule wyjaśnimy jak go naliczać, jeśli sprzedajesz towary online z ramienia brytyjskiej spółki LTD, a następnie wysyłasz je do konsumentów w Wielkiej Brytanii lub krajach UE.

Według danych udostępnionych przez Business Wire Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości rynkiem detalicznym online i największym w Europie. Dane ze Statista pokazują, że udział sprzedaży online w całkowitej sprzedaży detalicznej na wyspach w 2020 roku wzrósł do ponad 26%. Jeśli realizujesz sprzedaż online z ramienia brytyjskiej spółki ltd koniecznie dowiedz się, jak rozliczać podatek VAT.

VAT w Wielkiej Brytanii

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Wielkiej Brytanii 20%. Niższe stawki obowiązują m.in. dla samochodowych fotelików dziecięcych (5%), paneli słonecznych (5%), gum i plastrów antynikotynowych (5%) czy drukowanych książek i map (0%).

Sprzedaż online wg HMRC

Zgodnie z definicją HMRC sprzedaż online to forma sprzedaży towarów wykorzystująca stronę internetową lub aplikację na telefon komórkowy np. marketplace, platformę lub portal, która:

  • w jakikolwiek sposób ustala zasady i warunki dostawy towarów do klienta;
  • jest w jakikolwiek sposób zaangażowana w autoryzację lub ułatwianie płatności odbiorcom;
  • jest zaangażowana w zamawianie lub dostawę towarów.

Firma nie zostanie sklasyfikowana jako ta oferująca sprzedaż online, jeśli świadczy tylko jedną z poniższych usług:

  • przetwarza płatności za dostawę towarów do klienta;
  • zajmuje się zamawianiem lub dostawą towaru;
  • przekierowuje klientów na inne strony internetowe lub aplikacje mobilne, na których innych podmiot oferuje sprzedaż towarów, bez dalszego udziału w jakiejkolwiek sprzedaży, która może mieć miejsce na tej stronie internetowej lub w tej aplikacji.

Sprzedaż online a podatek VAT

Bez względu na to, czy prowadzisz tradycyjną sprzedaż detaliczną, czy sprzedajesz produkty online i prowadzisz sprzedaż wysyłkową, brytyjskie prawo nakłada na spółki LTD obowiązek rejestracji do podatku VAT, jeśli obrót Twojej firmy podlegający opodatkowaniu VAT wynosi więcej niż 85 000 funtów rocznie. 

Jak naliczać VAT ze sprzedaży online z ramienia spółki LTD?

Forma rozliczenia VAT zależy w dużej mierze od tego, gdzie znajdują się klienci do których wysyłane są towary i skąd wysyłasz towary.

Wysyłka towarów przez spółkę limited na terenie UK

Najprostszym scenariuszem jest sytuacja, w której towary nigdy nie opuszczają Wielkiej Brytanii, a brytyjska spółka ltd sprzedaje je klientom na terenie Wielkiej Brytanii i wysyła z magazynu lub innego miejsca znajdującego się również na terenie UK W takich okolicznościach rejestracja do podatku VAT i jego naliczenie są wymagane dopiero po przekroczeniu wskazanego w poprzednim akapicie limitu. Po rejestracji do VAT spółka nalicza VAT według stawek brytyjskich czyli standardowo 20% lub jeśli sprzedaje produkty ze zredukowaną stawką VAT odpowiednie inne stawki. Na potrzeby podatku VAT, do Wielkiej Brytanii zalicza się Szkocję, Walię, Anglię, Irlandię Północną a także Isle of Man. 

Wysyłka towarów do krajów UE z terenu UK 

Jeśli brytyjska spółka prowadzi sprzedaż online i wysyła towary z Wielkiej Brytanii do konsumentów z krajów UE, transakcje na potrzeby podatku VAT będą traktowane jako eksport. Firma, która eksportuje towary musi posiadać numer EORI nadawany przez HMRC. Aby sprzedaż była traktowana jak eksport,  w uproszczeniu sprzedawca musi posiadać dowody na to, że towary zostały wysłane do danego kraju w odpowiednim przedziale czasu od momentu przeprowadzenia transakcji sprzedaży.

Zobacz także: Sprzedaż za granicę – polityka reklamacyjna i zwroty towaru

Jeśli miejscem wysyłki jest Wielka Brytania, obowiązek opłacenia podatku od towarów i usług spoczywa na importerze (odbiorcy). W przypadku przekroczenia limitu zwolnienia (50 euro), podatek w stawce obowiązującej dla danego kraju nalicza przewoźnik (zazwyczaj poczta lub firma kurierska), a odbiorca reguluje go w momencie odebrania towaru. Brytyjski sprzedawca nie nalicza natomiast VAT-u na fakturze.

Wysyłka towarów do krajów UE z terenu UE (towar nie jest w Wielkiej Brytanii)

Jeśli miejscem wysyłki jest kraj UE i odbiorca towaru, który dokonał zakupu jest w UE, obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT spoczywa na sprzedawcy. Aby uprościć cały proces, po przekroczeniu limitu sprzedaży do wszystkich krajów UE wynoszącego 10 000 euro, brytyjski przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji w systemie OSS (One Stop Shop). OSS pozwala sprawnie rozliczyć podatek VAT przedsiębiorcom, sprzedającym produkty odbiorcom w różnych krajach. Spółki LTD, które świadczą sprzedaż online, mogą zarejestrować się do systemu w dowolnym kraju UE, korzystając z procedury IOSS (Import One Stop Shop). Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rejestracja w kraju wysyłki towaru. Dzięki IOSS podatek VAT w stawce obowiązującej dla danego kraju zostanie naliczony i znajdzie się na dokumencie sprzedażowym. Taka procedura pozwoli więc znacząco usprawnić cały proces i znacząco minimalizuje ryzyko błędów.

Co ważne, w przypadku podmiotów zarejestrowanych poza UE, za pośrednictwem procedury IOSS można rozliczać wyłącznie towary, których wartość nie przekracza 150 euro.

Eksport towarów do krajów UE a cło

Na mocy umowy podpisanej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską przesyłki pomiędzy wyspami a wspólnotą są zwolnione z opłat celnych.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Specjalista ds. marketingu
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Raport AT
Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku
LOGO_VI_EKMP_Art
VI edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie

Komentarze są wyłączone.