Firma zagranicą

Podatki w Czechach będą niższe: porównanie podatków w Polsce i w Czechach

Spotkanie biznesowe

Wybuch pandemii COVID-19 wstrząsnął gospodarką oraz zmusił przedsiębiorców do szukania nowych możliwości optymalizacji ich firmy. W odpowiedzi na problemy związane z koronawirusem Czesi postanowili znacząco zmniejszyć wysokość podatków. 

Niższy podatek dochodowy dla czeskich pracowników

Główną zmianą, jaka wpłynie na podatki w Czechach, jest znacząca modyfikacja opodatkowania wynagrodzeń pracowniczych. Do tej pory Czesi płacili podatek od całej kwoty wynagrodzenia, łącznie ze składkami ubezpieczeniowymi oraz zdrowotnymi opłacanymi przez pracodawcę. Powodowało to, że tak naprawdę efektywna wysokość opodatkowania ich dochodu była dużo wyższa, niż ta podawana oficjalnie. Cierpiały na tym ich zarobki, a szczuplejszy domowy budżet zmuszał do ograniczania wydatków, co spowalniało gospodarkę całego kraju.

>> Załóż konto bankowe w Czechach <<

Dlatego też czeski rząd postanowił zmienić to na model stosowany między innymi w Polsce, czyli opodatkowanie dochodu od jego wysokości brutto, po odjęciu kosztów ponoszonych przez pracodawcę. Oszczędności będą znaczące, ponieważ wysokość podatku spadnie z około 20% do 15%. Dzięki temu w kieszeniach Czechów pojawią się dodatkowe pieniądze, które przysłużą się do ożywienia krajowej gospodarki.

Zniesienie podatku solidarnościowego w Czechach

Czesi postanowili również całkowicie znieść 7% podatek solidarnościowy. Jest to dodatkowa danina nakładana na pracowników zarabiających czterokrotność średniego wynagrodzenia, czyli ponad 139 340 koron czeskich (około 23 500 złotych).

W Polsce również obowiązuje podatek solidarnościowy, ale jest on nakładany na osoby, których roczny dochód przekracza 1 000 000 zł. Niestety, w parlamencie trwają obecnie prace nad niekorzystnym dla podatników zmodyfikowaniem tej daniny. Nowy podatek solidarnościowy miałby wynosić 8%, a wysokość progu zmniejszona do 250 000 złotych. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to praktycznie z dnia na dzień wielu polskich przedsiębiorców zostanie zmuszonych do oddania państwu znacznej ilości swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

>> Załóż spółkę w Czechach już teraz! <<

Zamiast podatku solidarnościowego Czechów czeka wprowadzenie nowego 23% progu podatkowego. Będzie to jednak stawka korzystniejsza niż obowiązująca do tej pory danina, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że naliczana będzie od kwoty wynagrodzenia brutto. Dla porównania w Polsce obecnie obowiązują dwa progi podatkowe – 17% do 85 528 złotych oraz 32% za każdą wypracowaną złotówkę powyżej pierwszego progu.

Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę

Jeszcze do niedawna jedną z wydajniejszych form optymalizacji podatkowej było założenie firmy w Czechach. Niestety zniesienie ulgi abolicyjnej nakłada na polskich rezydentów podatkowych konieczność odprowadzania podatku także w Polsce. Szczęśliwie nie wszystkie kraje wyraziły zgodę na konwencję MLI, która umożliwia ten fakt, dzięki czemu nadal możliwe jest korzystanie z możliwości płacenia niższych podatków np. na Cyprze czy Malcie. Mają one nie mniej korzystne systemy podatkowe jak Czesi i co ważne, oba kraje również należą do Unii Europejskiej, co daje dodatkowe ułatwienia dla polskich przedsiębiorców. 

  • Matla to rozwiązanie szczególnie korzystne w branży kryptowalut. Więcej na temat spółki na Malcie przeczytasz TUTAJ

Cypr umożliwia oszczędzać na podatkach już przy dochodach rzędu 100 tysięcy złotych rocznie i jest obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem zaraz po Anglii. Ze szczegółami dotyczącymi Cypru zapoznasz się na TEJ STRONIE.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Specjalista ds. marketingu
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Big Ben w UK
Koniec programu wsparcia w ramach Coronavirus Job Retention Scheme w Wielkiej Brytanii – ważne informacje
Przedsiębiorca firma w UK
Polski przedsiębiorca nie ma prawa się pomylić. Chyba, że ma firmę w Wielkiej Brytanii.

Komentarze są wyłączone.