Firma zagranicą IT

Polscy przedsiębiorcy z branży IT przyczyniają się do rozwoju flat white economy w UK

An employee of the French startup

Najlepiej rozwijającą się branżą brytyjskiej gospodarki jest niewątpliwie branża cyfrowa, czyli tzw. flat white economy, która wspierana jest także przez coraz liczniej zakładających swoje firmy w UK Polaków.

Określenie flat white economy zostało po raz pierwszy użyte w książce McWilliamsa (o tym właśnie tytule), aby podkreślić stosunek do własności wśród młodych ludzi, którzy przyczyniają się do rozwoju sektora cyfrowego. Według założeń ich potrzeby są niewielkie i ograniczają się zwykle do flat white – kawy ze spienionym mlekiem, jednak ich wkład w rozwój sektora cyfrowego jest bardzo duży.

W Wielkiej Brytanii gospodarka cyfrowa obecnie rozwija się w wyjątkowo dynamicznym tempie, co jest również zasługą Polaków. Z przeprowadzonych przez think tank Center for Economics and Business Research (CEBR) badań wynika, że flat white economy daje największy dochód ze wszystkich sektorów gospodarczych licząc na podstawie wartości dodanej brutto (GVA – gross value added), czyli różnicy między wartością wytworzonych produktów i poniesionymi kosztami produkcji.

   

Polacy należą do tej grupy przedsiębiorców, którzy szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach, zwłaszcza w branży dotyczącej oprogramowania, internetu, przemysłu filmowego, muzycznego czy reklamowego – czyli tzw. flat white economy wciąż rośnie.

Zgodnie z danymi z 2018 roku zebranymi przez Linkedln i Stack Overflow stolica Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje dla specjalistów z branży IT centralnym miejscem w Europie.

Jak mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax:

- W Londynie swoje oddziały mają jedne z największych firm technologicznych, jak Microsoft, Amazon, Cisco Intel., co ma wpływ na duże zapotrzebowanie na usługi programistyczne. Wśród specjalistów z tej branży w Wielkiej Brytanii znajduje się wielu Polaków, którzy chętnie korzystają ze sprzyjających warunków stworzonych przedsiębiorcom przez brytyjski rząd. Wystarczy wspomnieć chociażby o nieskomplikowanej biurokracji, niskich podatkach (przypomnijmy, że od kwietnia tego roku kwota wolna od podatku na Wyspach wzrosła już do 12 500 funtów) oraz szczodrych dofinansowaniach dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Wielka Brytania podniosła kwotę wolną od podatku do 12 500 funtów (czyli ponad 60 000 zł)

Ponadto przedsiębiorcy z branży cyfrowej najmniej obawiają się Brexitu, ze względu na specyfikę działania ich firm. Powody do niepokoju zmniejsza szczególnie brak brak ograniczeń celnych.

Jak zauważa Agnieszka Moryc:

- Paradoksalnie Brexit przyspiesza wiele decyzji o założeniu firmy w UK. Przedsiębiorcy chcą „zdążyć” jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Jednak o to najprawdopodobniej także nie muszą się martwić, gdyż mają zapewnienie ze strony czołowych brytyjskich polityków dotyczące przyszłości, w której – zgodnie z obietnicą rządzących - Wyspy miałyby się stać rajem podatkowym dla przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów podkreśla – testu przedsiębiorcy nie ma i planów też. Ale Polacy myślą już o wyjściu z problemu
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Lead generation
Lead generation – czyli jak pozyskiwać wartościowe leady w B2B?
Irlandia
Polacy przenoszą biznes do Irlandii. Czym kusi ich Zielona Wyspa?
Jarosław Kaczyński
Podniesienie płac minimalnych uderzy w przedsiębiorców. „Będziemy zamykać firmy” – mówią

Komentarze są wyłączone.