Firma zagranicą

Pożyczka dyrektorska: czy dyrektor może pożyczać pieniądze z firmy LTD?

Wśród naszych klientów dość często pojawia się pytanie czy dyrektor spółki LTD może dysponować pieniędzmi spółki lub wykorzystywać je dla celów prywatnych. Ponieważ jest to dość powszechna potrzeba, przybliżamy pojęcie pożyczki dyrektorskiej tzw. director’s loan, dzięki której dyrektor może pobrać pieniądze ze spółki na swoje potrzeby, nie traktując ich ani jako wynagrodzenie, ani jako wypłatę dywidendy. 

Prowadząc biznes dość często zdarza się, że dyrektor spółki potrzebuje środków pieniężnych na swoje prywatne wydatki, a jednocześnie spółka posiada wolne środki, które do dyrektora nie należą. Zamiast posiłkować się kredytem bankowym lub inną formą pożyczki rozsądniejsze wydaje się użycie środków z własnej spółki. Z pomocą tu może przyjść pożyczka dyrektorska.

Czym jest pożyczka dyrektorska?

Pożyczka dyrektorska to pieniądze wypłacone z firmy na rzecz dyrektora, które nie są ani wynagrodzeniem, ani dywidendą, ani zwrotem kapitału wpłaconego przez dyrektora. Z założenia pożyczka taka powinna być krótkoterminowa. Przy wypłacie pożyczki musi również istnieć zamiar spłacenia pożyczki, inaczej będzie ona uznana za dywidendę.

Ile można wypłacić w ramach pożyczki dyrektorskiej?   

Nie istnieją żadne wymogi odnośnie maksymalnej kwoty pożyczki, jaką dyrektor może podjąć ze spółki. Ogólnie pożyczka taka nie może powodować problemów finansowych dla spółki lub wiązać z niemożności wywiązania się ze zobowiązań przez spółkę. Ważne jest to, że dla pożyczek powyżej 10 tysięcy funtów są inne zasady, co warto wziąć pod uwagę.

Czy pożyczka dyrektorska jest zawsze nieoprocentowana?

Pożyczka dyrektorska może być nieoprocentowana, co oznacza, że dyrektor musi oddać do firmy dokładnie tyle ile pożyczył. Jest to dowolnie ustalane pomiędzy spółką a dyrektorem. Należy jednak pamiętać, że każda pożyczka, która jest nieoprocentowana lub oprocentowana poniżej stóp procentowych ustalonych przez HMRC (obecnie 2.5% – stan na czerwiec 2022 r.), może zostać uznana za tzw. benefit in kind. Benefit in kind oznacza, że niezapłacone odsetki, dyrektor będzie musiał wykazać w self-assessment i zapłacić od nich składki.

Pożyczka powyżej 10 tysięcy funtów automatycznie zostanie uznana za benefit in kind, więc musi być oprocentowana minimum wg stopy procentowej podawanej przez HMRC. 

Do kiedy należy spłacić pożyczkę dyrektorską?

Pożyczkę dyrektorską należy spłacić najpóźniej w terminie 9 miesięcy od końca roku podatkowego spółki, w którym pożyczka została pobrana. Niespłacona do tego czasu pożyczka podlega podatkowi Corporation Tax, który wynosi 33.5%. Jest to tzw. S455 tax. Podatek ten jest podatkiem tymczasowym, można później odzyskać, natomiast można zrobić dopiero po 9 miesiącach od końca roku podatkowego, w którym została spłacona pożyczka.

Co jeśli dyrektor nie spłaci pożyczki?

W sytuacji w której pożyczka nie jest umorzona i dyrektor jej nie spłaca, spółka musi zapłacić składki NI class 1, a dyrektor wykazać pożyczkę w self-assessment i zapłacić od niej Income Tax. 

Gdzie należy zgłosić pożyczkę dyrektorską?

Pożyczkę dyrektorską odnotowuje się w księgach spółki na tzw. Director’s Loan Account. 

Podsumowując, pożyczka dyrektorska może być wygodnym sposobem pozyskania środków przez dyrektora, należy przestrzegać jednak kilku zasad. Dyrektor musi spłacić pożyczkę najpóźniej w ciągu 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego spółki i nie brać kolejnej pożyczki wcześniej niż 30 dni po spłaceniu poprzedniej.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Sprzedaż za granicę: rozliczenia PayPal – jak zacząć?
Jaka firma w uk
Jaka firma w UK – samodzielnie, czy z biurem księgowym?
Polacy zakladaja firmy w UK
Zdążyć przed Brexitem. Polacy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii!

Komentarze są wyłączone.