Firma zagranicą

Reakcja brytyjskich firm na treść umowy ws. Brexitu przedstawioną przez Theresę May

Brexit Agreement Leads

Oprócz zwykłych obywateli niewątpliwie jedną z najbardziej zainteresowanych stron w temacie przyszłej umowy dotyczącej Brexitu są działające na Wyspach firmy. W obliczu ostatnich dymisji i braku jednomyślności w rządzie Theresy May coraz głośniej mówi się jednak o twardym Brexicie, jednak czy obawy te są słuszne?

Premier Wielkiej Brytanii w środę  na 4-godzinnym spotkaniu na Downing Street przedstawiła członkom swojego gabinetu treść wstępnej umowy dotyczącej Brexitu. Kwestia irlandzkiej granicy budzi jednak tak duże kontrowersje, że część ministrów podała się do dymisji w ramach protestu wobec porozumienia z UE, które według nich „godzi w integralność kraju”.

W czwartek swoje rezygnacje złożyli: minister ds. Brexitu – Dominic Raab, minister ds. pracy i emerytur – Esther McVey oraz minister Irlandii Północnej – Shailesh Vara.

 
 

- Nie udaję, że był to łatwy proces oraz tego, że my lub Unia jesteśmy całkowicie zadowoleni z osiągniętego porozumienia. (…) Jednak mimo tego, że są osoby, które myślą inaczej, nie ma innej umowy ws. Brexitu, która byłaby możliwa do osiągnięcia. (…) Unia Europejska nie będzie negocjować dalszej naszej współpracy bez tych warunków – powiedziała w czasie swojego wystąpienia Theresa May.

Income and Expenditure form – Czyli jak przygotować zestawienie wpływów i wydatków w celu uporania się z długami

 

Niestety mimo zapewnień premier rządu, obawy wokół porozumienia z UE narastają coraz bardziej. Jedną ze stron, która swój niepokój w stosunku do Brexitu wyrażała już od czasu ogłoszenia wyniku referendum, były brytyjskie firmy. Obawiają się one odpływu pracowników pochodzących z krajów UE oraz problemów z ich rekrutacją. Z najnowszych danych opublikowanych przez Office for National Statistics wynika, że na Wyspy do pracy przyjeżdża coraz mniej imigrantów z Europy Wschodniej, w tym Polaków.

We wtorek Office for National Statistics poinformowało, że w ciągu ostatniego roku (do września) mieliśmy do czynienia z największym spadkiem liczby zatrudnionych na Wyspach imigrantów z UE. W ciągu 12 miesięcy liczba pracujących w Wielkiej Brytanii imigrantów z UE spadła o 132,000 – jest to największy spadek od początku prowadzenia statystyk czyli od 1997 roku.

Ta rekordowa obniżka związana jest głównie ze zmniejszeniem się liczby imigrantów z Polski, Czech oraz innych krajów Europy Wschodniej, które weszły w skład Unii Europejskiej w 2004 roku. ONS podało, że liczba obywateli z tych krajów zatrudnionych na Wyspach zmniejszyła się aż o 15 procent.

„Niepewność związana z Brexitem polega głównie na tym, że nikt nie wie, jak cały proces będzie tak naprawdę wyglądał. Negocjacje były wyjątkowo trudne, a w rządzie Theresy May także nie ma w tej kwestii jedności. Niepewność utrudnia także jakiekolwiek ważne planowanie niezbędne wśród – zwłaszcza większych – biznesów” – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax.

„Jeśli Wielkiej Brytanii uda się zrealizować swój plan związany z opuszczeniem UE, to - zgodnie z ostatnią zapowiedzią kanclerza skarbu – warunki prowadzenia firmy na Wyspach mają stać się jeszcze bardziej korzystne. Warto tutaj wspomnieć o zaplanowanym wzroście kwoty wolnej od podatku oraz zmniejszeniu kosztów prowadzenia biznesu. Gdyby faktyczne ten plan się powiódł, Wielka Brytania będzie stopniowo wytyczała sobie drogę do tego, aby stać się rajem podatkowym” – dodaje Moryc.

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wzrośnie do 12.5 tys. funtów, czyli 60 tys. złotych! Na jej tle Polska wypada blado

 

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Rynek pracy w Polsce
Polski system podatkowy niezgodny z zasadami polityki społecznej
Budka telefoniczna w UK
Co to jest UTR oraz CTR ?
podatek CIT
Odpowiednik polskiego CIT-u w Wielkiej Brytanii ma zostać obniżony do 17 proc. od 2020 roku

Komentarze są wyłączone.