Firma zagranicą

Rejestracja spółki LTD w Wielkiej Brytanii nadal prosta i bezproblemowa

Mężczyźni przed laptopem

Mamy styczeń, Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, a Brexit – wbrew obawom – pokazał, że to doskonały moment na rejestrację nowej spółki LTD na Wyspach. Wielka Brytania jest pierwszym państwem, które wystąpiło ze struktur Wspólnoty Europejskiej. Rząd Borisa Johnsona poszedł na pewne ustępstwa w negocjacjach z UE, ale sukcesywnie wdraża regulacje, których celem jest zabezpieczenie brytyjskiego rynku wewnętrznego. Formalności załatwia się przez Internet. Przy sprawnej organizacji, nowa firma LTD już po dwóch dniach może rozliczać pierwszych kontrahentów.

Zjednoczone Królestwo od zawsze było atrakcyjne z perspektywy prowadzenia działalności gospodarczej. Biznesowy klimat UK podkreśla fakt, że wiele brytyjskich spółek LTD jest zakładanych przez obcokrajowców, którzy nawet nie rezydują w UK. W ostatnich latach można było obserwować też trend polegający na przenoszeniu się polskiego biznesu do Wielkiej Brytanii. Powodem były proste przepisy fiskalne i administracja przyjazna przedsiębiorcy.

Zobacz także: Brytyjska emerytura. Co zmienił Brexit?

Chociaż Brexit wprowadza szereg nowych procedur, wszystko wskazuje na to, że firma w Anglii to cały czas dobry pomysł na optymalizację podatkową i biznesową. Przepisy dotyczące rejestrowania nowych podmiotów w UK nie zostały zmienione. Założenie spółki nadal jest proste i bezproblemowe. Ponadto, cały czas w wielu scenariuszach biznesowych lokalizacja firmy w Wielkiej Brytanii okazuje się jednym z lepszych rozwiązań w ogóle.

Rejestracja spółki LTD po Brexicie w 24 godziny

Rejestracja spółki LTD cały czas jest prosta i bezproblemowa. Formalności związane z rejestracją nowej spółki LTD można załatwić w całości przez Internet. Spółka zostanie  zarejestrowana w ciągu 24 godzin, jeśli złożymy komplet niezbędnych dokumentów.

Do skompletowania aplikacji konieczne jest:

  • nadanie spółce LTD nazwy – propozycje nazwy można zweryfikować pod kątem dostępności na stronie Company House. Wybierając nazwę, trzeba pamiętać o tym, że nie powinna być łudząco podobna do innych zarejestrowanych znaków towarowych oraz że nie może być obraźliwa.
  • Wskazanie fizycznego adresu spółki – na terenie Zjednoczonego Królestwa.
  • Wybranie władz spółki – dyrektora spółki,
  • Ustalenie struktury udziałowców – konieczne jest wskazanie przynajmniej jednego udziałowca lub gwaranta – może być to dyrektor spółki LTD.
  • Utworzenie statusy spółki LTD – zgodnie z wytycznymi Company House.
  • Złożenie formularza rejestracji spółki wraz z załącznikami i wniesienie stosownej opłaty na rzecz Company House.

Wpisanie nowej spółki do rejestru prowadzonego przez Company House jest potwierdzane wydaniem stosownego certyfikatu Certificate of Incorporation, który jest dostępny do informacji publicznej. Wpis do rejestru pozwala na otwarcie firmowego rachunku bankowego, co sprawia, że nowa spółka LTD staje się w pełni operacyjna. 

Zobacz także: Jak fakturować brytyjskich kontrahentów po brexicie?

Przygotowanie samej aplikacji rejestracyjnej to nie wszystko, już na początku warto zadbać też o skuteczny serwis księgowy, który ułatwi lub całkowicie wyręczy przedsiębiorcę w prowadzeniu codziennej rachunkowości spółki i składaniu stosownych deklaracji do brytyjskiego urzędu skarbowego. Doświadczony partner, którego urzędy określają mianem agenta, może też pomóc w samym procesie rejestracji spółki, w tym w wybraniu odpowiedniego adresu i dostawcy usług bankowych.

Dyrektor w nowej spółce LTD

Niezależnie od struktury udziałowców każda brytyjska spółka LTD, nawet jednoosobowa musi mieć wyznaczonego dyrektora. Co ważne, pomimo Brexitu i zmian w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, dyrektor nowej spółki LTD nie musi być rezydentem UK. Dzięki temu rejestrowanie działalności na Wyspach w tej formie jest nadal bezproblemowo dostępne dla Polaków i obywateli innych krajów europejskich.

Warto wiedzieć, że ogólne wymagania, jakie brytyjskie prawo stawia kandydatom na dyrektora spółki LTD to ukończony 16 rok życia i pełna zdolność do czynności cywilno-prawnych, w tym przede wszystkim brak zakazu pełnienia funkcji dyrektora w spółce. Dyrektor spółki LTD jest zobowiązany do podania swojego adresu do korespondencji w zgłoszeniu do rejestru Company House. W przypadku gdy jest to jednocześnie adres zamieszkania, istnieje możliwość ukrycia tej informacji rejestrze publicznym. Wymaga to złożenia stosownej aplikacji i wniesienia odpowiedniej opłaty skarbowej.

Spółka LTD to cały czas dobry pomysł na prowadzenie działalności biznesowej i optymalizację podatkową. Brytyjskie prawo daje możliwość samozatrudnienia się osobom, które ukończyły szesnaście lat, co sprawia, że firma w Anglii to interesujące rozwiązanie także dla ludzi młodych, którzy są aktywni zawodowo. Procedury związane z rejestracją i sprawozdawczością praktycznie się nie zmieniły. Uzyskanie nowej osobowości prawnej z adresem na Wyspach trwa zaledwie dwa dni.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Polish Ministry of Economic Development
Polski rząd chce wprowadzić ulgi podatkowe dla rodaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji
Pracownik sklepy przy komputerze
Przedsiębiorcy, którzy mają gorszy czas i są bez przychodów, trafiają na celownik skarbówki
Spotkanie biznesowe
Rodzaje spółek na Cyprze

Komentarze są wyłączone.