Firma zagranicą Start-up

Samozatrudnienie – jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Samozatrudnienie

Osobom, które stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie w Wielkiej Brytanii oraz tym, którym zależy na najprostszej formie prowadzenia firmy, zaleca się założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – self-employment (sole trader).

Jeśli zależy wam na najprostszej formie prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, warto zarejestrować się jako samozatrudniony – self-employed, czego odpowiednikiem w Polsce jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

O czym należy pamiętać zakładając jednoosobową działalność gospodarczą na Wyspach?

Jeśli zależy nam na założeniu własnej firmy w Wielkiej Brytanii nie możemy zapomnieć o tym, aby:

- rejestracji jako self-employed dokonać w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności

- samozatrudniony nie posiada osobowości prawnej

- self-employed odpowiada całym swoim majątkiem za działalność firmy

- jeśli rozpoczniemy jednoosobową działalność gospodarczą, nie mamy wcale zamkniętej drogi do zatrudnienia w innej firmie na umowę o pracę. Wtedy jednak oprócz zysków wypracowanych przez działalność gospodarczą należy również przy rocznym rozliczeniu uwzględnić dochody, które uzyskaliśmy przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę

- będąc osobą samozatrudnioną mamy prawo zatrudniać dodatkowych pracowników

 
 

Jaki podatek płacą osoby samozatrudnione?

Jeśli pracujemy jako self-employed (osoba samozatrudniona), to płacimy podatek dochodowy od osób fizycznych (personal income tax) i musimy odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance), a także jesteśmy zobligowani do składania rocznego rozliczenia podatkowego.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z opodatkowania?

Osoby samozatrudnione w Wielkiej Brytanii są zwolnione z opodatkowania, jeśli ich roczne dochody nie przekraczają kwoty 11,850 funtów. Z kolei, jeśli roczne dochody zamykają się w kwocie od 11,850 do 46,350 funtów, wtedy przedsiębiorca musi zapłacić 20 proc. podatku. W przypadku gdy nasze dochody zamkną się w przedziale od 46,350 do 150,000 funtów rocznie, musimy odprowadzić podatek w wysokości 40 proc. Podatek 45-procentowy obowiązuje samozatrudnionych z dochodami powyżej 150,000 funtów rocznie.

Płacenie składek

Obowiązkiem każdej osoby samozatrudnionej jest płacenie składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance), jednak brytyjski system wprowadza ten wymóg po przekroczeniu dochodów rocznych w wysokości 8,164 funtów. W przypadku, gdy wysokość dochodów mieści się w przedziale od 8424 do 46,350 funtów, składka NIN na ubezpieczenie społeczne wynosi 12 procent.

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej powinien także prowadzić odpowiednią dokumentację finansową oraz przechowywać wszystkie dokumenty przez okres 5 lat.

W przypadku, gdy roczne dochody jednoosobowej firmy przekroczą 82,000 funtów, wtedy musi zarejestrować się ona jako płatnik VAT.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Robotics Process Automation
Robotics Process Automation – czy roboty zastąpią ludzi?
Przedsiębiorca firma w UK
Sprzedaż za granicę: wysyłka do Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii
startup
Komputronik Biznes wspiera start-upy z branży IT

Komentarze są wyłączone.