Firma w Polsce Firma zagranicą Start-up

Skąd wziąć środki na założenie firmy?

Srodki na zalozenie firmy

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności na własny rachunek jest często przełomem w życiu każdego początkującego przedsiębiorcy. Aby jednak otworzyć własną firmę potrzebne są odpowiednie środki? Skąd je wziąć?

Pieniądze na otwarcie własnej firmy to fundamentalna kwestia, która jest równie ważna jak branża, w której będzie działała nasza firma. Pieniądze można wziąć z wielu źródeł mniej konwencjonalnych jak pożyczka od rodziny czy przyjaciół, ale z reguły takie transakcje nie wychodzą nikomu na dobre. Trzeba więc sięgnąć po bardziej konwencjonalne źródła finansowania działalności naszej firmy.

Urząd pracy

Dotacje z urzędu pracy to popularna forma uzyskania środków na założenie firmy. Dotacje pobiera się z funduszu pracy, który w założeniu swoich twórców ma walczyć z bezrobociem poprzez finansowanie stażów, szkoleń czy właśnie zakładania firm. O dotację urzędu pracy mogą się ubiegać osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne, ale co ważne nie ma nigdzie określonego minimalnego okresu w czasie którego przedsiębiorca musi pozostawać bezrobotnym. Dotacji nie mogą otrzymać osoby, które:

- otrzymały już wcześniej  dotację z Funduszu Pracy lub ze środków unijnych - w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziły swoje przedsiębiorstwo - jako bezrobotny odmówiły propozycji pracy Starając się o dotacje z urzędu pracy należy pamiętać o poręczeniach, którymi może być: - weksel z poręczeniem wekslowym - gwarancja bankowa - zastaw na prawach lub rzeczach - blokada rachunku bankowego - akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika

Dotacja z urzędu pracy wynosi 15 - 24 tys. złotych. Szczegółowe informacje i formularze znajdują się na stronach grodzkich lub powiatowych urzędów pracy.

 
 

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Unia Europejska posiada bardzo wiele programów pomocowych, z których można skorzystać zakładając swoją własną firmę. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ dają one duże możliwości. Unia Europejska oferuje dwie formy pomocy przedsiębiorcom: dotację lub mikropożyczkę.

Ich wybór oraz wybór programu pomocowego, z którego skorzystamy zależeć będzie od naszego wieku i statusu oraz miejsca, w którym będziemy realizować przedsięwzięcie. Szczegółowych informacji należy szukać w Wojewódzkich Urzędach Pracy oraz w Urzędach Marszałkowskich i tam należy zorientować się co do odpowiedniego dla nas programu. Trzeba pamiętać jednak, że wniosek o dotacje można złożyć tylko od 1 do 30 kwietnia. Oprócz tego wiele programów ma nieco inne terminy naboru wniosków, które są oznaczone stronach Urzędów. Dotacja wynosi około 40 tys. złotych i jest bezzwrotna tylko jeśli założona firma będzie działała przynajmniej przez rok.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Jeśli ktoś mieszka na wsi lub jest ubezpieczony w KRUS i chce założyć firmę, to może skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Żeby otrzymać dotacje z PROW, trzeba spełnić następujące warunki:

- siedziba firmy musi znajdować się na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej (z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 000 mieszkańców) - dzięki nowej firmie powinno powstać co najmniej jedno miejsce pracy - dotacji nie może dostać osoba, która w okresie ostatnich 24 miesięcy korzystała z pomocy w ramach innego działania

Kwota jaką można uzyskać to 100 tys. złotych dla działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" oraz do 300 tys. w działaniu  "Rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tutaj warto zaznaczyć, że ostateczna kwota dotacji jest uzależniona od ilości zatrudnionych osób - im więcej pracowników tym większa dotacja.

Oczywiście, jeżeli żaden z powyższych sposób nie wystarczy lub nie kwalifikujecie się do niego, to pozostaje wynegocjować pożyczkę bankową i liczyć na jej zatwierdzenie. Trzeba pamiętać, że bankowi przede wszystkim zależy na spłacie tej pożyczki, ale z drugiej strony do odważnych świat należy! Pozostaje więc podwinąć rękawy i brać się do pracy.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Budka telefoniczna w UK
Co to jest UTR oraz CTR ?
Autobus w Londynie
Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
Bitcoin Continues
Podatki od kryptowalut: ile podatku od kryptowalut zapłacisz w Polsce?

Komentarze są wyłączone.