Firma zagranicą

Sprzedaż za granicę: polityka reklamacyjna i zwroty towaru

Zgodnie z europejskim prawem, jeśli przedsiębiorca zawiera umowę z konsumentem i ukierunkowuje swoją działalność do państwa zamieszkania konsumenta lub prowadzi w tym kraju działalność gospodarczą lub zawodową, umowa podlega przepisom kraju konsumenta.

Ukierunkowanie działalności to nie tylko stworzenie zagranicznej wersji strony internetowej, ale również zastosowanie właściwej dla danego kraju waluty transakcji, podanie zagranicznego numeru telefonu czy wzmianka o lokalnych klientach.

Zwroty i reklamacje w krajach UE

Sprzedawcy w całej UE są odpowiedzialni za niezgodność towaru z umową w ciągu 2 lat od dnia dostarczenia produktu. Jeśli konsument złoży reklamację, przedsiębiorca ma obowiązek – w określonym przez przepisy danego kraju terminu – ustosunkować się do niej. Jeśli tego nie zrobi, roszczenia konsumenta traktuje się jako uzasadnione.

Towar niezgodny z umową, czyli?

Jako towar niezgodny z umową rozumie się produkt wadliwy, niezgodny z opisem, niezgodny z informacjami umieszczonymi na etykiecie lub w reklamie czy też taki, który nie nadaje się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Reklamacja a obowiązki sprzedawcy

Jeśli towar okaże się niezgodny z umową, jako sprzedawca masz obowiązek bezpłatnej naprawy, wymiany, udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy. Jeśli to możliwe, powinieneś w pierwszej kolejności naprawić towar lub wymienić go na nowy. Jeśli nie będzie to możliwe, kolejnym krokiem powinno być udzielenie zniżki lub zwrot pieniędzy. Jeśli więc kupujący, który zareklamował produkt, już na starcie żąda d Ciebie zwrotu pieniędzy, nie musisz uwzględniać jego roszczeń.

Zobacz także: Jak sprzedawać za granicę: aspekty prawne i podatkowe własnego sklepu internetowego

  • Jeśli produkt zepsuje się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, zakłada się, że wada istniała już w chwili zakupu towaru (chyba że sprzedawca jest w stanie udowodnić, że nie jest).
  • Jeśli jednak produkt zepsuje się po upływie sześciu miesięcy, obowiązkiem konsumenta jest udowodnienie, że wada istniała w chwili otrzymania produktu.

Ważne: przepisy niektórych krajów (należy do nich m.in. Polska) mogą stawiać przed konsumentami dodatkowe wymagania, np. konieczność zgłoszenia wady towaru w określonym czasie od momentu jej wykrycia.

Zwroty towaru

Jeśli konsument kupuje produkty na odległość, poza siedzibą przedsiębiorcy (tak właśnie się dzieje przy sprzedaży internetowej), może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia. Bez konieczności podawania powodów swojej decyzji. Takie prawo obowiązuje na terenie UE, w Norwegii i Islandii. Jeśli odbiorca odstąpi od umowy, powinien nadać przesyłkę zwrotną w ciągu 14 dni od poinformowania o odstąpieniu. Nie musi pakować towaru w oryginalne opakowanie.

Jako sprzedawca masz obowiązek zwrotu kosztu towaru i doręczenia.

Zwroty i reklamacje w UK – po Brexicie

Przepisy dotyczące odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej zawarcia i prawo do rękojmi zostały wdrożone do brytyjskiego porządku prawnego.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Mężczyźni przed laptopem
Rodzaje działalności gospodarczej przy umowie B2B
Split Payment
Ustawa o split payment otwarła pole do nadużyć
Inflacja w Polsce
Sprzedaż za granicę: metody przyjmowania płatności online

Komentarze są wyłączone.