Firma zagranicą

Sprzedaż za granicę: wysyłka do Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii

Przedsiębiorca firma w UK

Zgodnie z wynikami raportu State of eCommerce Delivery Consumer Research Report, 61% respondentów deklaruje, że pozytywne doświadczenia związane z dostawą zachęcają ich do ponownych zakupów u tego samego sprzedawcy internetowego.

Wyniki udowodniły również, że europejscy konsumenci oczekują szybkiej i elastycznej dostawy, która jest spersonalizowana tak, aby pasowała do ich stylu życia. Zrozumienie, w jaki sposób mieszkańcy danego kraju postrzegają wygodę, elastyczność i personalizację jest pierwszym krokiem do zapewnienia swoim klientom odpowiednich metod dostawy i opcji logistycznych.

I tak:

  • dla niemieckich kupujących w internecie kluczowe znaczenie ma przyjazna dla klienta dostawa. Szczególnie popularne wśród Niemców jest śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. 80% Niemców preferuje dostawę do domu, 31% – bezpłatne zwroty, a 29% chciałoby rozwiązania z darmową dostawą;
  • 29% Francuzów kupujących w sieci regularnie zaopatruje się w zagranicznych sklepach internetowych. Preferowane przez Francuzów metody dostawy to dostawa do domu lub do punktów odbioru;
  • 68% Austriaków robiących zakupy online chce wiedzieć, która firma dostarczy ich przesyłkę. 86% chce, aby przesyłka została dostarczona do ich domu, a 12% preferuje dostawę do punktu odbioru.

Czy szybka dostawa jest tak ważna, jak sądzą sprzedawcy?

Dla wielu sprzedawców szybkie tempo dostarczenia przesyłki jest absolutnym priorytetem. Czy Europejczycy rzeczywiście oczekują ekspresowej dostawcy?

Ciekawych wniosków na ten temat dostarczają dane z raportu E-commerce in Europe 2020 zrealizowanego przez PostNord. Badani zadali klientom sklepów internetowych dwa pytania: Kiedy kupujesz produkt online, jakie są Twoje oczekiwania co do czasu dostawy? Ile maksymalnie dni może potrwać dostarczenie produktu? Jakich odpowiedzi udzielili mieszkańcy poszczególnych krajów?

Aż 71% Brytyjczyków może poczekać na przesyłkę od 3 do 5 dni. 13% – więcej niż 6 dni, a 11% – 1-2 dni. Podobnie przedstawiają się proporcje wśród Niemców. Odpowiedź 3-5 dni wskazało 75% badanych. Kolejne miejsca zajęły odpowiedzi – 1-2 dni (14%) i więcej niż 6 dni (10%). 28% Francuzów jest w stanie czekać na upragnione produkty dłużej niż 6 dni, 60% chciałoby otrzymać przesyłkę w ciągu 3-5 dni, a 9% – po 1-2 dniach od złożenia zamówienia.

Tradycyjnie czy w „dropie”?

Jeśli chcesz docierać do zagranicznych klientów, możesz zdecydować się na tradycyjny model sklepu internetowego z magazynowaniem i wysyłką towaru we własnym zakresie lub na dropshipping.

Który z nich warto wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od specyfiki asortymentu, doświadczenia w zarządzaniu sklepem internetowym, możliwości finansowych, ilości wolnego czasu czy kontaktów do sprawdzonych partnerów handlowych.

Zobacz także: Koniec programu wsparcia w ramach Coronavirus Job Retention Scheme w Wielkiej Brytanii – ważne informacje

Tradycyjny model handlu

Chcesz samodzielnie magazynować i wysyłać towar? Najważniejszym elementem takiej strategii będzie znalezienie stosunkowo niedrogich dostawców, którzy dostarczą zamówienia szybko i bezpiecznie. Równie ważne przy wyborze operatora powinny być: odpowiedzialność za czas realizacji zamówienia, możliwość ubezpieczenia przesyłki, wsparcie w dopełnieniu niezbędnych formalności, szeroko pojęta elastyczność. Choć w takim wariancie utrzymasz atrakcyjne marże, będziesz musiał pokryć koszty magazynowania i (opcjonalnie) obsługi zamówień. Jeśli tych będzie wiele, Twoje zasoby mogą okazać się bowiem niewystarczające.

Dropshipping

Jeśli zdecydujesz się na dropshipping, zdejmiesz ze swoich ramion obowiązek magazynowania i wysyłki produktów. Będziesz mógł prowadzić sklep z dowolnego miejsca na świecie, znacząco ograniczysz koszty i unikniesz konieczności mrożenia kapitału poprzez zakup towaru. Jeśli wysyłka będzie realizowana z kraju odbiorcy, istnieje bardzo duża szansa, że konsument otrzyma produkt szybciej niż w tradycyjnym modelu, z wysyłką z Polski. Musisz wiedzieć jednak, że wybierając taki model, Twój zysk nie będzie z reguły wyższy niż 10-20% ceny produktu (artykuły z wyższej półki generują z reguły niższe zyski, tańsze akcesoria wyższe).

Zanim wybierzesz

Pamiętaj, że powyższa analiza stanowi jedynie ogólne spojrzenie na proces wysyłki produktów do klientów za granicę. Wybór optymalnej dla biznesu strategii powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą wad, zalet, możliwości i zagrożeń towarzyszących każdej z opcji.

Wysyłka do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Należy pamiętać, że od wyjścia Wielkiej Brytani z Unii Europejskiej wysyłki towarów do tego kraju są objęte procedurami eksportu/importu. Obowiązuje konieczność wypełniania deklaracji celnych oraz przechodzenia odpraw towarów.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Podatki w UK
Kalendarz podatkowy UK: najważniejsze daty dla pracujących w Wielkiej Brytanii
Wykwalifikowani pracownicy UK
Brytyjskie firmy obawiają się braku wykwalifikowanych pracowników po Brexicie
Firma w Polsce - stolarze
Praca i zarobki za granicą w czasie pandemii – podsumowanie 2020 roku

Komentarze są wyłączone.