Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Tax Return Self-Assessment w UK – kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

firma w polsce
Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko. Deklarację Tax Return Self-Assessment można w UK złożyć na dwa sposoby – albo tradycyjnie – wysyłając ją pocztą, albo online. W przypadku tradycyjnej formy papierowej, termin ostatecznej wysyłki zeznania podatkowego do HMRC przypada na 31 października. Natomiast termin na zrobienie tego online jest dłuższy aż o trzy miesiące i kończy się w dniu 31 styczniu kolejnego roku. Przeczytaj więcej o Self- Assessment i rozliczeniach CIS Obecnie pozostały już zatem niecałe 100 dni na złożenie deklaracji podatkowej Self-Assessment w wersji online, i tylko na pozór wydaje się, że mamy na to jeszcze dużo czasu. Trzeba bowiem pamiętać, że każda osoba, która potrzebuje z końcem stycznia uregulować swoje zobowiązania podatkowe w ramach Self-Assessment, musi dysponować specjalnymi kodami aktywacyjnymi do swojego indywidualnego konta. A z wysyłką tych kodów HMRC raczej nie bardzo się śpieszy – z doświadczenia wielu ludzi wynika, że na kody te można czekać nawet trzy tygodnie.

Zeznanie Self-Assessment dla self-employed

Podstawową grupą podatników, która musi co roku złożyć zeznanie Tax Return Self-Assessment, są osoby samozatrudnione. Przedsiębiorcy self-employed w UK składają deklarację w formie papierowej do 31 października lub w formie online do 31 stycznia następnego roku, jeśli osiągnęli obroty powyżej £1000. Rozliczenia Self-Assessment od 50 GBP – sprawdź! I, co bardzo ważne, każdy osoba samozatrudniona, która choć raz złożyła stosowną deklarację, a która następnie zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej w takiej formie, musi się wyrejestrować z self-employment. Jeśli tego nie zrobi, a nie będzie już osiągać dochodów z działalności jednoosobowej, to HMRC nie da jej spokoju i będzie ją ponaglał do złożenia zeznana – pomimo braku jakichkolwiek dochodów, Nie trzeba też mówić, że za brak Self-Assessment grożą dotkliwe kary.

Obowiązek Tax Return Self-Assessment. Dla kogo?

Poza osobami self-employed deklarację podatkową Tax Return Self-Assessment muszą też złożyć:
  • Dyrektorzy spółek LTD.;
  • Podatnicy, których roczny dochód przekroczył £100 000;
  • Podwykonawcy budowlani – subcontractors, w ramach programu Construction Industry Scheme (CIS);
  • Osoby, które otrzymały zasiłek Child Benefit, jeśli one same lub ich partnerzy uzyskali w ciągu roku dochody rzędu £50 000 i więcej;
  • Osoby, które uzyskały w danym roku podatkowym dochody za granicą;
  • Osoby, które uzyskały dochody z tytułu oszczędności lub inwestycji;
  • Osoby, które uzyskały przychody z tytułu zysków kapitałowych lub inne nieopodatkowane przychody. Warunkiem jest, by dochód przekroczył £2 500;
  • Osoby, które uzyskały w UK w danym roku podatkowym dochody z tytułu wynajmu nieruchomości. Warunkiem jest, by dochód przekroczył £2 500;
  • Wszyscy pracownicy, który wystąpili z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów, gdy koszty te przekroczyły kwotę £2 500.

>> Dowiedz się jak założyć firmę w raju podatkowym na Cyprze <<

Tax Return Self-Assessment kary

Za niezłożenie Tax Return Self-Assessment kary są dotkliwe – mogą osiągnąć nawet £3000. Zeznanie Self-Assessment online należy złożyć z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ potrzebne są do tego specjalne kody aktywacyjne, na które czeka się nawet kilka tygodni. Termin Tax Return Self-Assessment do 31 stycznia może być więc nieco mylący, ponieważ jeśli ktoś właśnie tego dnia usiądzie po raz pierwszy do komputera, by rozliczyć się z podatków w UK, może przeżyć niemiłe zaskoczenie.
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Philip Hammond
Wielka Brytania na szczycie w Davos przekonuje, że pozostanie „świetnym miejscem dla biznesów” po Brexicie
Video Marketing
Jak legalnie płacić 1% podatku w firmie?
polscy przedsiebiorcy
Czym jest księgowość online i dla kogo jest przeznaczona?

Komentarze są wyłączone.