Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Tax Return Self-Assessment w UK – kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

firma w polsce

Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko.

Deklarację Tax Return Self-Assessment można w UK złożyć na dwa sposoby – albo tradycyjnie – wysyłając ją pocztą, albo online. W przypadku tradycyjnej formy papierowej, termin ostatecznej wysyłki zeznania podatkowego do HMRC przypada na 31 października. Natomiast termin na zrobienie tego online jest dłuższy aż o trzy miesiące i kończy się w dniu 31 styczniu kolejnego roku.

Przeczytaj więcej o Self- Assessment i rozliczeniach CIS

Obecnie pozostały już zatem niecałe 100 dni na złożenie deklaracji podatkowej Self-Assessment w wersji online, i tylko na pozór wydaje się, że mamy na to jeszcze dużo czasu. Trzeba bowiem pamiętać, że każda osoba, która potrzebuje z końcem stycznia uregulować swoje zobowiązania podatkowe w ramach Self-Assessment, musi dysponować specjalnymi kodami aktywacyjnymi do swojego indywidualnego konta. A z wysyłką tych kodów HMRC raczej nie bardzo się śpieszy – z doświadczenia wielu ludzi wynika, że na kody te można czekać nawet trzy tygodnie.

Zeznanie Self-Assessment dla self-employed

Podstawową grupą podatników, która musi co roku złożyć zeznanie Tax Return Self-Assessment, są osoby samozatrudnione. Przedsiębiorcy self-employed w UK składają deklarację w formie papierowej do 31 października lub w formie online do 31 stycznia następnego roku, jeśli osiągnęli obroty powyżej £1000.

Rozliczenia Self-Assessment od 50 GBP – sprawdź!

I, co bardzo ważne, każdy osoba samozatrudniona, która choć raz złożyła stosowną deklarację, a która następnie zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej w takiej formie, musi się wyrejestrować z self-employment. Jeśli tego nie zrobi, a nie będzie już osiągać dochodów z działalności jednoosobowej, to HMRC nie da jej spokoju i będzie ją ponaglał do złożenia zeznana – pomimo braku jakichkolwiek dochodów, Nie trzeba też mówić, że za brak Self-Assessment grożą dotkliwe kary.

Obowiązek Tax Return Self-Assessment. Dla kogo?

Poza osobami self-employed deklarację podatkową Tax Return Self-Assessment muszą też złożyć:

  • Dyrektorzy spółek LTD.;
  • Podatnicy, których roczny dochód przekroczył £100 000;
  • Podwykonawcy budowlani – subcontractors, w ramach programu Construction Industry Scheme (CIS);
  • Osoby, które otrzymały zasiłek Child Benefit, jeśli one same lub ich partnerzy uzyskali w ciągu roku dochody rzędu £50 000 i więcej;
  • Osoby, które uzyskały w danym roku podatkowym dochody za granicą;
  • Osoby, które uzyskały dochody z tytułu oszczędności lub inwestycji;
  • Osoby, które uzyskały przychody z tytułu zysków kapitałowych lub inne nieopodatkowane przychody. Warunkiem jest, by dochód przekroczył £2 500;
  • Osoby, które uzyskały w UK w danym roku podatkowym dochody z tytułu wynajmu nieruchomości. Warunkiem jest, by dochód przekroczył £2 500;
  • Wszyscy pracownicy, który wystąpili z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów, gdy koszty te przekroczyły kwotę £2 500.

>> Dowiedz się jak założyć firmę w raju podatkowym na Cyprze <<

Tax Return Self-Assessment kary

Za niezłożenie Tax Return Self-Assessment kary są dotkliwe – mogą osiągnąć nawet £3000. Zeznanie Self-Assessment online należy złożyć z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ potrzebne są do tego specjalne kody aktywacyjne, na które czeka się nawet kilka tygodni. Termin Tax Return Self-Assessment do 31 stycznia może być więc nieco mylący, ponieważ jeśli ktoś właśnie tego dnia usiądzie po raz pierwszy do komputera, by rozliczyć się z podatków w UK, może przeżyć niemiłe zaskoczenie.

Najważniejsze informacje
Tax Return Self-Assessment w UK - kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
Tytuł artykułu
Tax Return Self-Assessment w UK - kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
Treść
Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko.
Autor
Firma publikująca
mamBiznes.news
Logo firmy
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Terminal płatniczy
Coraz częściej płacimy bezgotówkowo. Terminal płatniczy to już konieczność dla wielu przedsiębiorców
Coronavirus statystyki
Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?
Morawiecki i posłowie z UE
Na jakie unijne wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w ciągu następnych siedmiu lat?

Skomentuj artykuł

*