Firma zagranicą

W styczniu 2022 roku w Irlandii rośnie kwota wolna od podatku

Podatki w Polsce i UK

Irlandia to jeden z najatrakcyjniejsze w Europie krajów do prowadzenia biznesu. Nie tylko za sprawą wyjątkowo korzystnego systemu opodatkowania, ale także bardzo wysokiej kwoty wolnej od podatku. Już niebawem jej wartość będzie jeszcze wyższa! Sprawdźmy, ile w praktyce można zaoszczędzić od stycznia 2022 roku.

Irlandia to jeden z krajów określany przez przedsiębiorców mianem podatkowego raju. Takie określenie zawdzięcza m.in. korzystnym stawkom opodatkowania, prostemu i przejrzystemu systemowi podatkowemu, niskiemu poziomowi biurokracji oraz stosunkowo wysokiej kwocie wolnej od podatku. Od stycznia 2022 roku będzie ona jeszcze wyższa!

Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2021

Irlandzki system podatkowy przewiduje dwa progi podatkowe: 20% i 40%. Do końca grudnia 2021 roku kwota wolna od podatku wynosi w Irlandii 16 500 euro, czyli prawie 77 000 zł! Osoby, które w ciągu roku podatkowego zarobiły mniej, mogą otrzymać całkowity zwrot uiszczonego podatku! Mechanizm irlandzkiej ulgi podatkowej działa jednak w specyficzny sposób. Jaki? Kwotę wolną od podatku zastąpiono tak naprawdę ulgą podatkową przyznawaną wszystkim obywatelom. Kwota Personal Tax Credit, bo o niej właśnie mowa wynosi 1650 euro. Jest to kwota podatku, która zostaje odliczona od należności względem państwa. To jednak nie wszystko. Jeśli jesteś zatrudniony, Twój pracodawca potrąca podatek od Twojego dochodu. Ten system jest znany jako system Pay As You Earn (PAYE). Wszyscy podatnicy PAYE są uprawnieni do ulgi podatkowej znanej jako Employee Tax Credit (dawniej znanej jako ulga podatkowa PAYE). W 2021 roku ulga ta wynosi 1 650 euro. Jeśli jesteś w związku małżeńskim i podlegasz wspólnemu opodatkowaniu, wówczas zarówno Ty, jak i Twój małżonek możecie ubiegać się o ulgę podatkową dla pracowników.

Osoby stanu wolnego, które pracują na podstawie umowy o pracę, mogą skorzystać z dwu różnych ulg - Personal Tax Credit i Employee Tax Credit, odliczając od podatku 3300 euro.

Przykład. Jeśli jesteś singlem, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje ci roczna ulga podatkowa w wysokości 1650 euro oraz Employee Tax Credit w identycznej wysokości. Po wyliczeniu całkowitej kwoty podatku suma obu ulg (3300 euro) zostanie od niej odjęta. Oznacza to, że jeśli zarabiasz 16 500 euro lub mniej, nie płacisz żadnego podatku dochodowego.

16 500 x 20% (pierwszy próg podatkowy w Irlandii) = 3300 euro.

Ulga podatkowa w wysokości 3 300 euro jest więc wyższa lub równa kwocie podatku, który powinieneś zapłacić. W takich okolicznościach możesz być jednak zmuszony do uiszczenia Universal Social Charge (jeśli twój dochód wynosi ponad 13 000 euro) oraz PRSI (w zależności od tego, ile zarabiasz tygodniowo).

Na dodatkowe ulgi podatkowe mogą liczyć także małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci (Single Person Child Carer Credit) czy osoby starsze, które ukończyły 65 lat.

Kwota wolna od podatku w Irlandii 2022

Od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wzrośnie z 16 500 do 17 000 euro. Wysokość ulg Personal Tax Credit od przyszłego roku wyniesie odpowiednio:

  • dla singli - 1700 euro,
  • dla osób pozostających w związkach małżeńskich i partnerskich - 3400 euro,
  • dla osób samotnie wychowujących dzieci - 1650 euro,
  • dla niektórych wdowców i wdów - 1650 euro,
  • dla osób pracujących na umowę o pracę - 1700 euro.

Jeśli więc jesteś singlem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przysługuje Ci nie tylko nowa stawka ulgi Employee Tax Credit, ale także Personal Tax Credit. Wzorując się na omówionym w poprzednim akapicie przykładzie, jeśli w 2022 roku zarobisz co najmniej 17 000 euro, nie zapłacisz podatku.

17 000 x 20% (pierwszy próg podatkowy w Irlandii) = 3400 euro.

Za sprawą podniesienia kwoty wyższej od podatku oraz zwiększeniu ulg podatkowych od stycznia 2022 roku korzyści podatkowe wynikające z opodatkowania dochodów w Irlandii będą więc jeszcze większe.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Sprzedaż za granicę: rozliczenia PayPal – jak zacząć?
Wielka Brytania Firma
Wielka Brytania najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców
Autobus w Londynie
Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)

Komentarze są wyłączone.