Firma zagranicą

Wielka Brytania najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców

Wielka Brytania Firma

O tym, że Polacy należą do jednej z najbardziej przedsiębiorczych nacji w Europie nie trzeba nikogo przekonywać. Ciekawe wnioski nt. aktywności polskich przedsiębiorców przywołuje raport Admiral Tax. Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez polski biznes do prowadzenia działalności za granicą.

Ponad 60 tys. polskich firm w Wielkiej Brytanii

Minister polskiego rządu Jadwiga Emilewicz podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przytoczyła statystyki dot. polskiego biznesu na Wyspach. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Głównych powodów dużej popularności Wielkiej Brytanii należy upatrywać w przyjaznym systemie prawno-podatkowym. Wielka Brytania od lat przoduje w rankingach oceniających warunki prowadzenia biznesu w danym kraju. Proste i przejrzyste przepisy, brak biurokracji i przyjazne podejście urzędników, to najczęściej wymieniane zalety brytyjskiego systemu.

 
 

Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne. Najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Do powołania spółki limited konieczny jest min. jeden udziałowiec, który będzie jednocześnie pełnił funkcję dyrektora spółki. Podatek dochodowy od zysków spółki wynosi w 2018 roku 19-proc., jednak brytyjski rząd sukcesywnie obniża stawkę podatku CIT. Do 2020 roku stawka podatku CIT ma wynieść 17-proc. Każdy z dyrektorów spółki może wypłacić 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych) bez konieczności odprowadzenia jakiegokolwiek podatku. Dzieje się tak z powodu wysokiej kwoty wolnej od podatku, która każdego roku jest dodatkowo podwyższana przez brytyjski rząd.

Polski biznes ucieka za granicę

Raport Admiral Tax przygotowany we wrześniu 2017 roku pokazuje, że głównym problemem dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce była wysoka biurokracja oraz nieprzejrzyste prawo. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8-proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu Admiral Tax. Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1-proc.) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9-proc.).

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Sprzedaż za granicę: polityka reklamacyjna i zwroty towaru
Man Shopping on Internet
Dlaczego w UK warto wykazywać stratę w handlu kryptowalutami?
Motywacja i samodyscyplina
Wysoka motywacja i samodyscyplina mogą nie wystarczyć. Przedsiębiorcy chcą prowadzić firmę w przyjaznym otoczeniu

Komentarze są wyłączone.