Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.

Spotkanie biznesowe
W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Spółki LTD, będące pracodawcami mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu.
Dopłaty do wynagrodzeń (Coronavirus Job Retention Scheme)
Do skorzystania z Coronavirus Job Retention Scheme uprawnieni są wszyscy pracodawcy w UK. HMRC zwróci 80% kosztów wynagrodzenia pracowników, do maksymalnej kwoty 2 500 £ miesięcznie. Aby skorzystać z programu pomocowego Coronavirus Job Retention Scheme pracodawca będzie musiał:
  • oznaczyć dotkniętych [epidemią] pracowników jako pracowników pozostających na bezpłatnym urlopie (ang. furloughed workers) i poinformować ich o tym fakcie. Zmiana statusu pracowników podlega obowiązującemu prawu pracy i, w zależności od umowy o pracę, może podlegać negocjacjom;
  • przesłać do HMRC informacje o pracownikach, którzy zostali wysłani na bezpłatny urlop oraz o ich zarobkach, za pośrednictwem nowego portalu internetowego (HMRC określi dalsze szczegóły dotyczące wymaganych informacji).
Odroczenie podatku VAT
W ramach pakietu pomocowego, firmy mogą wstrzymać płatność podatku VAT należnego za okres od 20 marca do 30 czerwca 2020 roku. Odroczenie dotyczy wszystkich firm zarejestrowanych do VAT w UK. Zobacz także: Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem? Aby skorzystać z możliwości opóźnienia zapłaty podatku VAT, firma nie musi składać żadnej aplikacji. Po złożeniu deklaracji VAT, nie płaci należnego podatku. Firmy, które skorzystają z odroczenia, będą miały czas do końca roku 2020 lub nawet do końca roku 2021 na odprowadzenie odroczonych kwoty z tytułu podatku VAT. Ważne: zwroty z tytułu nadpłaty VAT będą wypłacane w trybie zwykłym i nie zostaną wstrzymane.
Zwroty dla firm wypłacających chorobowe
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą występować o zwrot chorobowego (Statutory Sick Pay – SSP) wypłacanego pracownikom chorym na koronawirusa. Zobacz także: Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd? Zasady przyznawania zwrotów są następujące:
  • zwrot będzie przysługiwał za okres choroby trwający maksymalnie do 2 tygodni;
  • uprawnieni do zwrotu będą pracodawcy zatrudniający do 250 pracowników;
  • nie będzie wymogu, aby pracownik posiadał zaświadczenie od lekarza, ale może być wymagana tzw. isolation note z NHS ;
  • zwroty zaczną obowiązywać, następnego dnia po wprowadzeniu stosownych regulacji przez HMRC.
Odroczenie podatku dochodowego / CIT
Wszystkie firmy, które mają trudności z płaceniem na czas podatków z powodu pandemii koronawirusa są zachęcane do kontaktowania się z HMRC w celu uzgodnienia tzw. time to pay. Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie. Zobacz także: Koronawirus opóźni reformę IR35 o rok. Spółki ltd zyskują czas
Umorzenie podatku od nieruchomości
Firmy działające w sektorze handlu, hotelarstwie, turystyce, kawiarnie, restauracje, przedszkola, domy opieki i firmy szeroko rozumianej branży wypoczynkowej otrzymają tzw. business rates holiday na okres 2020/2021 roku podatkowego, tj. na okres pełnych 12 miesięcy. Business rates, czyli podatki płacone od nieruchomości, zostaną umorzone. Nie ma konieczności aplikowania o umorzenie. Urzędy automatycznie wyślą zaktualizowane rachunki “business rates” w kwietniu 2020 roku.
Wsparcie dla firm niepłacących podatku od nieruchomości
Firmy, które wynajmują nieruchomości, ale nie płacą “business rates” lub płacą je w bardzo małej wysokości, dzięki ulgom i dotacjom “small business rate relief” lub “rural rate relief” będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości £10,000 w gotówce. Natomiast, firmy działające w sektorze hotelarskim, handlowym i wypoczynkowym, których wartość wynajmowanych nieruchomości tzw. rateable value wynosi od £15,000 do £51,000, otrzymają wsparcie w wysokości £25,000 w gotówce.
Pożyczki dla firm (Coronavirus Business Interruption Loan Scheme)
Schemat prowadzony przez British Business Bank zakłada udzielanie gwarancji Skarbu Państwa dla pożyczek do wysokości 5 milionów funtów dla firm dotkniętych koronawirusem. Pożyczki w ramach Coronavirus Business Interruption Loan Scheme będą oferowane przez większość brytyjskich banków i instytucji finansowych i koordynowane odgórnie. Firmy proszone są o kontaktowanie się bezpośrednio z bankami w celu skorzystania z pożyczki.

> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Najnowsza edycja kompleksowego poradnika “Brytyjska spółka limited bez tajemnic” jest już dostępna. E-book pobierzesz za darmo
Przedsiebiorca uśmiecha się
Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do popełnienia błędu, w pierwszych 12 miesiącach działalności
wzrost gospodarczy
MFW prognozuje spadek wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zareagują przedsiębiorcy z sektora MŚP?

Komentarze są wyłączone.