IT Wydarzenia

Jak pandemia wpływa na reorganizację i cyfryzację działów handlowych w kanale B2B?

Pandemia w ogromnym stopniu wpłynęła na wiele branż. Głównie za sprawą wszechobecnych lockdownów. Mało który przedsiębiorca był przygotowany na taką sytuację. Szczególnie wiosną 2020 roku widać było duże zatrzymanie w wielu obszarach gospodarki. Oprócz lockdownu działała też niepewność co do jutra, dużo firm wstrzymywało więc swoje projekty.

Po roku panowania takiej rzeczywistości wiele się zmieniło. Niektóre branże działają nawet na takich samych obrotach lub większych, choć wiele firm wciąż nie może wrócić na właściwe tory. Jednak skutki przerwania łańcucha dostaw w wielu dziedzinach wciąż są odczuwalne. Wpłynęły na to między innymi ograniczenia w przemieszczaniu, a także zamykanie poszczególnych sektorów gospodarki. Wszystko to przyspieszyło cyfryzację przedsiębiorstw i przenoszenie się ich w coraz większym stopniu do sieci. 

„Cyfryzacja przedsiębiorstwa to nie tylko w wielu przypadkach konieczność w dobie pandemii, ale też rozwój z myślą o przyszłości firmy” – mówi Dawid Paszek, prezes CStore.pl, które na co dzień pomaga przedsiębiorcom w otwieraniu się na sprzedaż B2B w Internecie.

Jak może przebiegać cyfryzacja w handlu B2B?

W przypadku firm, które współpracują z innymi podmiotami gospodarczymi, naturalnym etapem w rozwoju jest nie tylko prezentacja swojej oferty w Internecie, ale także realizowanie zamówień za pośrednictwem oprogramowania do sprzedaży. Dziś, mimo że większość firm działa w Internecie, to nierzadko cały proces realizacji zamówienia przebiega poprzez wymianę wielu wiadomości mailowych. Tak więc każdy etap musi być nie tylko nadzorowany, ale też realizowany przez pracownika firmy. Wdrożenie bardziej zaawansowanych rozwiązań cyfrowych może sprawić, że wiele procesów związanych z realizacją zamówienia może być wykonywanych automatycznie. 

Cyfryzacja – możliwość realizowania większej ilości zamówień

Wzrost sprzedaży detalicznej w sieci u niektórych firm spowodował, że one same musiały zwiększać zamówienia u swoich partnerów. Jednak ci nie zawsze byli gotowy na taki wzrost zamówień. Nie zawsze wynikało to z braku towaru, niekiedy po prostu nie były w stanie tego robić ze względów logistycznych.  Zbyt długie procesy, które ma każdym etapie angażowały pracowników, spowodowały, że wiele firm zaczęło szukać zautomatyzowanych rozwiązań. 

„Widzimy zwiększone zainteresowanie wdrażaniem cyfrowych kanałów sprzedaży w sektorze B2B. Dla wielu firm ważny jest wysoki stopień automatyzacji i wygoda w realizacji zamówień. Bierze się to w dużej mierze z doświadczeń jako konsumentów detalicznych w e-commerce” – mówi Dawid.

Rozwiązaniem jest właśnie umożliwienie klientom biznesowym dokonywanie całego procesu sprzedaży za pośrednictwem własnej strony internetowej. Zmniejsza to czas potrzebny na realizację takiego zamówienia, a także pozwala klientowi na większą dowolność, jeśli chodzi, chociażby o porę składania zamówienia. Właśnie oszczędność czasu jest tutaj największą zaletą. Dzięki temu firmy mogą po prostu realizować więcej zamówień w tym samym czasie. Zmniejszona mobilność ludzi i większy udział pracy zdalnej spowodował, że wielu klientów właśnie w ten sposób chce kupować u swoich dostawców – bez umawiania się na rozmowę o konkretnej porze, albo długiej wymiany maili. 

Co jest najważniejsze podczas wyboru modelu cyfryzacji?

Przede wszystkim trzeba tak dopasować system, który ma odpowiadać za zarządzanie sprzedażą i wszystkie związane z tym procesy, żeby był on dostosowany do specyfiki rynku, w której się działa. Podobnie jak w przypadku klientów detalicznych, firma wobec swoich partnerów biznesowych musi mieć możliwość dużej personalizacji oferty. Klient, mimo że zamawia za pośrednictwem jakiejś platformy będzie chciał takie same możliwości wyboru, jeśli chodzi o specyfikę towaru, jak w przypadku ustalania szczegółów mailowo. Trzeba też zwrócić uwagę, aby sam system był przyjazny zarówno dla kupującego, jak i od strony zarządzania procesami sprzedaży. Właściwy wybór pomoże firmie otworzyć się na nowe możliwości. 

Dawid Paszek, prezes firmy CStore S.A., która na co dzień pomaga przedsiębiorcom w otwieraniu się na sprzedaż B2B w Internecie

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Zalozenie firmy w UK
Jak założyć i prowadzić firmę w UK? Wszystko, co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
Kalkulator i rozliczenia
Polski fiskus zablokuje konta prywatne. Konta zagraniczne nadal bezpieczne
LOGO_VI_EKMP_Art
VI edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie

Komentarze są wyłączone.