IT

Najdroższe ćwierknięcie w historii – za wpis na Twitterze Elon Musk stracił fotel prezesa Tesli i zapłaci 20 mln dolarów

Elon Musk

Wizjoner i futurysta, biznesowy celebryta i jeden z największych przedsiębiorców XXI wieku poległ w starciu z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC). Ojciec takich marek jak Tesla, SpaceX czy PayPal stracił nie tylko fotel prezesa i zapłaci karę finansową…

W minioną sobotę 29 września zostało zawarte porozumienie między Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC), a Elonem Muskiem, występującym w tym przypadku w roli prezesa Tesli, a także jej głównego udziałowca i założyciela. Sprawa dotyczyła… jednego z jego tweetów. 7 sierpnia Musk napisał, że nie tylko chce przekształcić Teslę w firmę prywatną, ale także dodał, że ma już na ten cel zabezpieczone pieniądze. Konkretnie 420 milionów dolarów.

Rzeczone „ćwierknięcie” wyglądało następująco:

Ta deklaracja nie uszła uwadze SEC. Według jej członków publiczna wypowiedź osoby piastującej tak ważne stanowisko w firmie notowanej na giełdzie może wprowadzać potencjalnych inwestorów w błąd. 27 września Komisja złożyła oficjalny pozew w tej sprawie dotyczący oszustwa, a jej finał miał miejsce 29 września. Skończyło się na podpisaniu ugody między SEC`em, a Muskiem. Według „New York Timesa” przedsiębiorca miał się ugiąć pod presją zarówno prawników, jak i inwestorów.

„Nieusprawiedliwiona decyzja SEC głęboko mnie zasmuciła i rozczarowała. Zawsze działałem, kierując się prawdą, przejrzystością i z myślą o inwestorach. W życiu uczciwość to dla mnie najważniejsza wartość. Fakty pokażą, że nigdy nie sprzeniewierzyłem się jej w żaden sposób” – pisał w oświadczeniu Musk.

Jakie będą konsekwencje podpisania rzeczonej ugody? Elon Musk nadal będzie piastował stanowisko CEO Tesli i pozostanie w zarządzie firmy, ale przestanie być jej prezesem („chairman”). Kara będzie jednak ograniczona czasowo – jej karencja wyniesie trzy lata. Oprócz tego zapłaci 20 milionów dolarów kary, a drugie tyle dołoży Tesla. Te pieniądze zostaną rozdystrybuowane wśród poszkodowanych akcjonariuszy. Najbardziej bolesna dla Muska może okazać się to, że jego publiczne wypowiedzi będą teraz „nadzorowane” przez powołaną w tym celu komisję.

Dodajmy, że to nie koniec „dramy z tweetami” Muska. Dochodzenie w tej sprawie nadal prowadzi amerykański Departament Sprawiedliwości. Ma ono charakter kryminalny, a nie finansowy.

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Najdroższe ćwierknięcie w historii - za wpis na Twitterze Elon Musk stracił fotel prezesa Tesli i zapłaci 20 mln dolarów
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Jaka firma w uk
Jaka firma w UK – samodzielnie, czy z biurem księgowym?
Polacy zakladaja firmy w UK
Zdążyć przed Brexitem. Polacy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii!
Internetowi giganci i podatki w Polsce
Dlaczego internetowi giganci nie płacą podatków w Polsce?

Skomentuj artykuł

*