HR / Human Resources IT Start-up

Robotics Process Automation – czy roboty zastąpią ludzi?

Robotics Process Automation

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez YouGov, w ciągu zaledwie 10 lat w Wielkiej Brytanii roboty mogą zastąpić aż 4 miliony ludzi. W Polsce wielu przedsiębiorców także rozpoczęło automatyzację produkcji.

Zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii proces automatyzacji na rynku pracy postępuje coraz szybciej. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez rządową firmę YouGov dowodzą, że w ciągu najbliższych 10 lat aż 4 miliony pracowników zostanie zastąpionych przez roboty. Brytyjski rząd ogłosił już, że zamierza zainwestować miliard funtów w sztuczną inteligencję, która – w założeniu – wspomoże brytyjską gospodarkę po Brexicie.

Sztuczna inteligencja ratunkiem przed Brexitem i nie tylko

Nikt nie ma złudzeń, że rynek pracy na Wyspach odczuje wyjście kraju z Unii Europejskiej. Kołem ratunkowym ma być właśnie automatyzacja produkcji. Jak powiedział minister gospodarki w UK, Greg Clark: „Oczywiste jest, że Wielka Brytania jest gotowa na rozpoczęcie prac nad sztuczną inteligencją. Mamy odpowiednią pozycję oraz siłę, z których chcemy czerpać zyski, gdyż – jeśli my tego nie zrobimy – zrobią to inne kraje”. Nie jest nowością fakt, że w prace nad sztuczną inteligencją i automatyzacją produkcji zaangażowane są rządy na całym świecie, także w Polsce (podobno w wyniku automatyzacji zastąpionych zostanie 40 proc. obecnych miejsc pracy). Sama Unia Europejska zapowiedziała, że do roku 2020 zainwestuje 1,3 mld funtów w badania nad AI. Z kolei USA i Chiny przeznaczyły na ten cel trzy razy większe fundusze.

Czy automatyzacja jest zagrożeniem dla przeciętnego pracownika?

Warto podkreślić, że zapowiadana „rewolucja robotów” nie oznacza wkroczenia z impetem w nasze życie robotów humanoidalnych, w jakich lubują się Japończycy, ale raczej programów do automatyzacji powtarzalnych zadań wykonywanych obecnie przez ludzi. Polscy przedsiębiorcy działający na rodzimym rynku także przyznają, że nie mogą zignorować korzyści, jakie oferuje ich firmie nowa technologia.

Obawy związane z automatyzacją

Coraz więcej osób zwraca także uwagę na wpływ społeczny zmniejszenia kosztów przez korzystanie z automatyzacji. Wiele osób boi się utraty miejsc pracy w związku ze zwiększeniem automatyzacji, jednak inżynierowie twierdzą, że roboty nie są w stanie wyprzeć ludzi, a jedynie w globalnym sensie wpłynąć na ich przekwalifikowanie.

Roboty i wzrost produktywności

Eksperci twierdzą także, że roboty są w stanie podnieść ogólną produktywność, gdyż są one w stanie wykonywać trudne i… brudne prace, których ludzie chętnie unikają. Takie postawienie sprawy pozwala optymistycznie spojrzeć na wzrost automatyzacji na rynku pracy. Roboty nie są wtedy zagrożeniem, ale stają się swego rodzaju wybawicielami. Sami ludzie z kolei odstępując nieprzyjemne zadania „automatom”, mogą korzystać ze swojej kreatywności i pełnić inne funkcje, w których nie dorówna im żadna sztuczna inteligencja.

W rozmowie z „The Guardian” sekretarz generalna brytyjskiej federacji związków zawodowych TUC, Frances O'Grady powiedziała, że sztuczna inteligencja mogłaby zwiększyć krajowy dobrobyt przez zwiększenie taniej produkcji. Kluczową kwestią stałoby się jednak to, aby pracownicy mieli sprawiedliwy udział w zyskach. Jedną z opcji mogłoby być wprowadzenie dochodu podstawowego i podatku od robotów, co pozwoliłoby na zapewnienie osobom bezrobotnym środków do życia.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Zalozenie firmy w UK
Jak założyć i prowadzić firmę w UK? Wszystko, co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
Czy przez pandemię zastąpią nas roboty? – raport nt. obaw Polaków przed drugą falą pandemii COVID
Laptop i dokumenty
Biurokracja w Polsce to rosnący problem dla firm

Komentarze są wyłączone.