Marketing

Firmy padają ofiarami hejtu w sieci. Jak walczyć z hejterami i negatywnymi opiniami?

Logowanie się na FB
Krytyka czy negatywne komentarze w sieci czy poza nią nie są niczym niezwykłym, lecz nie wolno pozostawiać ich bez odpowiedzi. Bywa też tak, że firma mimo braku oficjalnej obecności w internecie zbiera w nim opinie. Opinie w internecie są po prostu nie do uniknięcia. Na szczęście dla nas, możemy przynajmniej częściowo przejąć kontrolę nad wizerunkiem w internecie. 

Hejt w internecie dotyczy także firm

Ofiarą klasycznego i niezasłużonego hejtu padła m.in. firma Admiral Tax. Na jednym z kontrowersyjnych kanałów na YouTube pojawił się filmik, w którym pewna osoba znalazła jedną z reklam firmy i nagrała wideo pod tytułem “Admiral oszuści”, w którym sugerowała, że działalność kancelarii nie jest związana z obsługą przedsiębiorców, gdyż nie jest możliwe, aby reklama wyświetliła się jej, jako osoby, która działalności nie prowadzi. Skandaliczne wideo zostało szybko zdjęte przez platformę, jednak algorytmy Google zanotowały frazę, a marka ucierpiała.

Jak reagować na negatywne opinie?

 • Zawsze staraj się na bieżąco reagować na to, o czym pisze się w sieci na temat twoich usług lub produktów. Monitorowanie wzmianek o firmie, najlepiej w czasie rzeczywistym, daje szansę reagować zanim negatywny komentarz przerodzi się z kryzys i lawinę złych opinii i zwykłego hejtu.
 • Pytaj klienta co możesz zrobić, by zmienić jej opinię o firmy. Jeśli potrafisz go zidentyfikować - postaraj się z nim skontaktować. Uznanie reklamacji i polubowne załatwienie sprawy daje prawo do tego, by zwrócić się do klienta z prośbą o usunięcie komentarza lub zmianę oceny.
 • Jeśli klient czuje się niekomfortowo lub da się wyczuć zdenerwowanie w jego internetowej wypowiedzi - przeproś za to, że tak się właśnie czuje. Nie znaczy to, że uznajesz zasadność negatywnej opinii. Tym sposobem po prostu sprawiasz, że osoba ta czuje się zauważona i wysłuchana, a jej emocje opadają.
 • Nie zostawiaj negatywnych komentarzy bez reakcji i odpowiedzi - zarówno w swoich kanałach, jak i gdziekolwiek nie pojawią się w sieci. Jeśli nie udało się sprawy załatwić polubownie, odpowiedz klientowi na zarzuty pod jego własnym  postem. Potencjalni klienci, którzy będą sprawdzać opinie z pewnością zauważą, że marka stara się rozwiązywać problem, nie ucieka od niego i prowadzi dialog.
 • Pisząc odpowiedź nie reaguj emocjonalnie i trzymaj się faktów. Rzeczowa argumentacja i profesjonalny język zawsze robią pozytywne wrażenie, szczególnie, gdy to właśnie o wrażenie walczymy w sieci.

Sposoby na walkę z hejtem

 • Jeśli zła opinia pojawiła się na wizytówce Google - możesz podjąć samodzielną próbę zgłoszenia komentarza do usunięcia. Musisz mieć jednak poważny powód, by Google zdecydowało się to zrobić.
 • Na Facebooku dokonasz samodzielnej moderacji. W ostateczności możesz wyłączyć sekcję z ocenami.
 • Gdy komentarz wisi na stronie lub forum internetowym - zwróć się do administratora, który jest zobowiązany do usuwania komentarzy naruszających dobre imię innych osób. Uprawnienie to wynika z kodeksu cywilnego i nawiązaniu zarówno do ochrony dóbr osobistych, jak i prawa do ochrony firmy przedsiębiorcy. W razie, gdy sprawa poważnie godzi w twoje interesy - możesz zaangażować prawnika do stworzenia odpowiednich pism.
 • Jeśli usunięcie nie będzie możliwe z jakichś powodów lub sprawa się przedłuża - odpowiedz na taki komentarz, nie pozostawiając osobom postronnym wątpliwości, że opinia jest fałszywa i krzywdząca. Bądź jednak profesjonalny w komentowaniu, nawet, gdy opinii daleko do profesjonalizmu.

Buduj pozytywny wizerunek w internecie

 • Zawsze zachęcaj zadowolonych klientów, aby podzielili się swoją opinią, wskazując im gdzie i jak mogą to zrobić.
 • Odpowiadaj i dziękuj za każdą pozytywną ocenę, gdyż to zwiększa subiektywny poziom samego klienta, jak i zachęca do dodania pozytywnej opinii ponownie lub w innym miejscu.
 • Bądź obecny w sieci i twórz merytoryczne treści na potrzeby wizerunku, ale i pozycjonowania preferowanych treści. Aktywna obecność w internecie zawsze poprawia percepcję danej marki.
 • Dbaj, by strony z dobrymi opiniami na temat firmy dobrze się pozycjonowały i wypierały strony ze słabszymi ocenami z pierwszej strony wyników w wyszukiwarce,a  więc działaj zgodnie z przyjęta strategią SEO.
 • Jeśli masz pewność, że twoi klienci są zadowoleni z twoich usług, ale też są obecni w sieci, możesz inicjować dyskusje na temat własnej firmy i szeptać o marce. Pamiętaj jednak,że nieumiejętne stosowanie marketingu szeptanego może także poważnie zaszkodzić wizerunkowi firmy.
Anna Godek - Biniasz, Komu Media
SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Blokowanie kart
Blokowanie kont przedsiębiorców w Polsce – co to jest STIR?
Raport AT
Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku
Marketing automation
Marketing automation – przyszłość e-commerce?

Komentarze są wyłączone.