Marketing Start-up

Influencer marketing, czyli współpraca z influencerami oraz ambasadorami marki

firma w polsce

Sponsoring oraz współpraca z influencerami i ambasadorami marki to skuteczny sposób na dotarcie do aktywnych użytkowników z praktycznie każdej grupy docelowej. Jak pokazuje praktyka, internetowi twórcy i ich obserwatorzy mogą być o wiele skuteczniejsi niż tradycyjna profesjonalna kampania reklamowa. To doskonały sposób na wsparcie działań mających na celu budowanie pozytywnego wizerunku i widoczności marki w sieci.

Sponsoring angażuje uznane autorytety i młode wschodzące gwiazdy internetu, których rekomendacje kształtują decyzje społeczności. Aby podjęte działania przyniosły oczekiwany efekt, konieczna jest znajomość realiów współpracy z influencerami, wiedza na temat narzędzi wykorzystywanych do promocji i doświadczenie w prowadzeniu podobnych kampanii.

Jak działa influencer marketing?

Podstawowe narzędzia wykorzystywane w tej formie marketingu to szeroko pojęte media społecznościowe oraz unikalna treść generowana przez influencerów i skupioną wokół nich społeczność, która reaguje zgodnie z ich przekazem. Popularne aplikacje sieciowe pozwalają na transformację przekazu adresowanego do grupy docelowej do formy interaktywnego dialogu. Dzięki temu przekaz i źródło informacji są dostępne dla użytkowników przez cały czas i praktycznie na każdej platformie istotnej z punktu widzenia grupy docelowej. Zaangażowana grupa użytkowników staje się w tym układzie dodatkowym katalizatorem zasięgu kampanii. Nie dziwi więc fakt, że do najczęściej wykorzystywanych narzędzi należą platformy, które cieszą się największą liczbą użytkowników, w tym:

 • YouTube – z najliczniejszą grupą influencerów,
 • Facebook – wykorzystywany zarówno jako główny i dodatkowy kanał komunikacji z obserwatorami i społecznością,
 • Blogi / strony www  – unikalna przestrzeń, która skupia społeczność, ale wymaga promocji innymi kanałami,
 • Instagram – doskonałe narzędzie do promocji wizualnej zapowiadanych treści i publikowania szybkich postów autopromocyjnych, inicjujących interakcję i zwracających uwagę obserwujących,
 • Messenger i inne popularne komunikatory.

Warto zauważyć, że wyraźnie rośnie udział działań na platformach takich jak SnapChat i TikTok.

Zobacz także: Content marketing – co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast

Współczesne social media dają twórcom możliwość publikowania treści w wielu różnych formatach i promowania kolejnych postów na wszystkich dostępnych platformach. To idealna przestrzeń do lokowania przekazu na temat marki i oferowanych przez nią produktów oraz usług. Jako najczęściej wykorzystywane formaty można wskazać tu:

 • Publikacje wideo (recenzje, poradniki, wywiady),
 • Wideo publikacje live i webinary – relacje live z wydarzeń, wywiady, dyskusje z widzami,
 • Podcasty – publikacje audio (recenzje, poradniki, wywiady),
 • Artykuły blogowe (poradniki, recenzje, artykuły sponsorowane, coraz częściej także transkrypcje publikacji audio i wideo),
 • Fotorelacje – z wydarzeń, wywiadów czy pracy lidera opinii nad danym tematem,
 • Grafiki – promocyjne z elementami reklamowymi sponsora.

Dopracowane aplikacje sieciowe pozwalają na proste inicjowanie interakcji z obserwatorami i całą społecznością. Służą temu komentarze, możliwość prowadzenia dyskusji z użytkownikami w relacjach na żywo oraz ankiety i konkursy, które pozwalają jeszcze bardziej wzmocnić zaangażowanie społeczności.

Przeczytaj cały artykuł na Komu Media

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pokemon GO
Kim jest klient 3.0 i jak do niego dotrzeć?
Certyfikaty dla firm
Firmy coraz częściej sięgają po certyfikaty. Dlaczego?
Audyt działań marketingowych
Czym są audyty działań marketingowych?

Komentarze są wyłączone.