Firma w Polsce Marketing

Kim jest klient 3.0 i jak do niego dotrzeć?

Pokemon GO

Nie tylko rynek nieustannie się zmienia, ale wraz z nim ewoluują także klienci. Klient 3.0 to konsument będący "produktem" współczesnej ery informacji, mediów społecznościowych i internetu.

Jakie są jego główne cechy?

Nie przywiązujący się do danej marki, ale chce zostać "dopieszczonym" przez tych, którzy oferują mu swoje usługi lub produkty. Ma wysokie oczekiwania, ma świadomość tego, że jego niezadowolenie może uderzyć w dany brand, choćby dzięki social media lub serwisach z opiniami konsumenckimi. Ma wiedzę, jest świetnie poinformowany, wie gdzie szukać informacji, w pełni wykorzystuje współczesną strukturę e-commerce (porównywarki cen, kupony rabatowe itd).

Jest "na czasie", w stałym połączeniu z siecią, która stanowi dla niego codzienność, przez co jest podatny na sprawnie zrealizowane kampanie viralowe oraz wysokiej jakości content marketing. Kierując się emocjami niekiedy brakuje im racjonalnej kalkulacji w dokonywaniu wyborów konsumenckich. Najważniejsza jest dla nich chwila obecna, to co dzieje się teraz, a nie to co było tydzień temu lub będzie za kilka godzin, jutro, za tydzień.

Z drugiej strony oczekuje on proaktywnego podejścia ze strony producenta czy marki oraz osobistej, spersonalizowanej oferty uszytej na miarę. Potrafi krytykować, ale potrafi też doceniać.

W chwili obecnej szacuje się, że 70% rynku stanowią właśnie klienci 3.0

Jak do niego dotrzeć?

Niestety, aby dotrzeć do klienta 3.0 potrzebne będzie duże zaangażowanie - także to finansowe. Głównym założeniem strategii jest przyjęcie punktu widzenia klienta, zwrócenie uwagi na jego potrzeby i takie dopasowanie mechanizmów sprzedaży, aby w pełni je uwzględniały.

Naturalnym środowiskiem klientów 3.0 są media społecznościowe. Właśnie tam szuka informacji, właśnie tam powinien je znajdywać i właśnie tam powinna być prowadzona komunikacja danej marki. Prowadzona sprawne - 3.0 musi czuć się dopieszczony, musi mieć świadomość, że ma duży priorytet w działaniach danej firmy, musi widzieć, że zwraca się uwagi na jego potrzeby.

Kolejnym krokiem jest integracja działań offline i online. Nie może być tak, że kupujący znajdzie towar w sieci, a gdy będzie chciał kupić go w sklepie stacjonarnym, to okaże się, że jego cena jest wyższa.

Bardzo ważnym elementem budowania marki pod klienta 3.0 jest postawienie na content. Oznacza to tworzenie wartościowych treści, które będą przyjazne zarówno dla klienta, jak i algorytmów bloga. W praktyce oznacza to pisania tekstów blogowych, wrzucanie zdjęć, nagrywania filmików.

I wreszcie mobilność - wszystkie działania mające na celu dotarcie do klienta 3.0 muszą być "mobile-friendly" i trzeba je realizować z założeniem, że muszą być dopasowane do architektury smartfonów. Nie może dojść do sytuacji, gdy dany klient będzie próbował na przykład otworzyć maila na telefonie i okaże się to niemożliwe lub trudne...

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Logowanie się na FB
Firmy padają ofiarami hejtu w sieci. Jak walczyć z hejterami i negatywnymi opiniami?
Terminal płatniczy
Coraz częściej płacimy bezgotówkowo. Terminal płatniczy to już konieczność dla wielu przedsiębiorców
European Payment Report
„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni

Komentarze są wyłączone.