Marketing

Marketing automation – przyszłość e-commerce?

Marketing automation

W czasach zwiększającej się roli Internetu w funkcjonowaniu firm, rozwoju technologii oraz zmiany modeli sprzedażowych coraz trudniejsze staje się prowadzenie skutecznych kampanii bez pomocy zintegrowanych systemów automatyzacji marketingu. Czym właściwie jest automatyzacja marketingu i jaki może mieć wpływ na rynek e-commerce przybliżymy w tym artykule.

Automatyzacja marketingu - co to jest?

Automatyzacja marketingu to działania mające na celu poprawę efektywności realizowanych kampanii marketingowych poprzez automatyczne gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących potencjalnych klientów (tzw. leadów). Automatyzacja marketingu eliminuje czasochłonne działania związane z ręcznym wprowadzaniem i analizą danych.

Dzięki pozyskanym informacjom na temat zachowań konsumenta w obszarze strony internetowej czy sklepu, jego zainteresowań, danych demograficznych, oprogramowanie do automatyzacji marketingu identyfikuje potencjalnych klientów, a następnie kieruje do nich odpowiedni, spersonalizowany przekaz marketingowy. Narzędzie marketing automation przygotowuje oferty i treści reklamowe oraz wysyła je do określonej grupy klientów za pomocą e-maili, powiadomień push, indywidualnie dobranych bannerów czy remarketingu w mediach społecznościowych w oparciu o wcześniej zbudowaną bazę kontaktów. Oprogramowanie do automatyzacji marketingu jest najczęściej zintegrowane z innymi systemami np. do zarządzania klientami (CRM), narzędziami do email marketingu lub pozyskiwania zewnętrznych leadów (landingi).

Funkcje automatyzacji marketingu

Olbrzymim wyzwaniem dla serwisów internetowych jest komunikacja z anonimowymi użytkownikami strony. Taka forma komunikacji jest mało efektywna, na szczęście z pomocą przychodzą systemy do automatyzacji marketingu, które zbierają informację o zainteresowaniach użytkowników.

Podstawowe funkcje oprogramowania do automatyzacji marketingu:

monitoring i analiza zachowania internautów odwiedzających daną stronę www. segmentacja potencjalnych klientów m.in. ze względu na zainteresowania czy dane demograficzne automatyczne tworzenie ofert w oparciu o powyższe dane tworzenie i wysyłka newsletterów oraz e-maili tworzenie list e-mailingowych oraz baz danych klientów monitorowanie reakcji odbiorcy e-maili (współczynniki otwarć / odrzuceń, współczynnik klikalności)

Wdrożenie automatyzacji marketingu pozwala znacząco zwiększyć efektywność realizowanych kampanii marketingowych. Zwłaszcza w ręku projektów z branży e-commerce, które dzięki wykorzystaniu automatyzacji marketingu mogą dotrzeć z odpowiednim przekazem reklamowym do klienta, w odpowiednim miejscu i czasie. Badania pokazują, że automatyzacja marketingu pozwala “ratować” m.in. porzucone koszyki zakupów. Możliwość zastosowań i ogromne możliwości płynące z automatyzacji marketingu pozwalają sądzić, że ten segment odegra ogromną rolę w dalszym rozwoju rynku e-commerce.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Motywacja i samodyscyplina
Zarządzanie projektami (marketingowymi): jakich narzędzi użyć?
Kobieta przy laptopie
Jak stworzyć poradnik, który będzie hitem wśród twoich klientów?
Zalozenie firmy w UK
Networking – mit czy hit?

Komentarze są wyłączone.