Firma zagranicą Start-up

Te startupy wybrały Delaware w USA, by rozwinąć swój biznes – dlaczego?

Praca zdalna

Delaware to najmniejszy stan USA. Jest tu zarejestrowana większość amerykańskich firm notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Lokalne władze opracowały kompleksowy system rozwiązań prawnych i podatkowych koncentrujący się na swobodzie i bezpieczeństwie prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, cały czas inicjują szereg projektów, których celem jest akceleracja przedsiębiorczości i tworzenie sprzyjających warunków biznesowych w regionie.

Dowodem skuteczności inicjatyw władz Delaware, jest fakt, że stan ten jest postrzegany, jako jedno z lepszych miejsc do zarejestrowania spółki w Stanach. Podmioty zarejestrowane w Delaware wykorzystuje się do optymalizacji biznesowej i ograniczania kosztów prowadzenia działalności. Jak podkreśla ekspert Admiral Private – Agnieszka Moryc, CEO kancelarii – stanowe prawo chroni prywatność inwestorów i osób pełniących funkcje w organach spółek. Tak wysoki poziom anonimowości i prywatności docenia wielu przedsiębiorców. Poza tym warto podkreślić zakres ograniczenia odpowiedzialności udziałowców i właścicieli spółek LLC za zobowiązania spółki oraz fakt, że jednocześnie spółka jest chroniona przed ewentualnymi roszczeniami ze strony wierzycieli właścicieli i udziałowców.

Dlaczego warto zarejestrować startup w Delaware?

Mówi się, że Delaware to jedno z tych miejsc, w których każdy dobry pomysł biznesowy bez problemu znajdzie odpowiedniego inwestora. Lokalne władze prowadzą szereg programów, które mają na celu zachęcenie do działania zarówno przedsiębiorców z pomysłem na startup, jak i inwestorów. Jedną z ciekawych inicjatyw jest kończących się w tym roku program Delaware Angel Investor Tax Credit, który poprzez system prostych korzyści podatkowych zachęca do inwestowania w nowe firmy z sektora nowych technologii, z branży lotnictwa, fintec i biotechnologii – oczywiście chodzi o inwestowanie w startupy zarejestrowane w Delaware. 

Inwestorami mogą być osoby prywatne, jak i fundusze. Jak wynika z danych alokacja środków w ramach programu w skali roku to blisko 5 milionów USD. Programy tego typu to szansa dla nowych innowacyjnych małych przedsiębiorstw z Delaware na pozyskanie finansowania. Chodzi o łączenie branżowych talentów z inwestorami tak, aby obie strony mogły dalej współpracować. Jak się okazuje, zalety rejestracji spółki w Delaware powodują, że nowe firmy rejestruje tu coraz więcej początkujących przedsiębiorców. Często pozyskanie inwestora w ze Stanów Zjednoczonych, wiąże się z oczekiwaniem zarejestrowania startupu właśnie w Delaware. 

Powodem takiego stanu rzeczy jest korzystny system prawny i klimat biznesowy stanu. CEO i ekspert kancelarii Admiral Private, Agnieszka Moryc zwraca uwagę na fakt, że w Delaware zlokalizowanych jest blisko 65% firm z rankingu Fortune 500. 

  • Delaware prowadzi specjalną izbę sądową do procedowania spraw biznesowych. 
  • Lokalne prawo handlowe daje wiele swobody organom i udziałowcom spółek w kształtowaniu i modyfikowaniu procedur wewnętrznych. 
  • Koszt rejestracji startupu w formie spółki jest jednym z niższych na świecie.
  • Można zarejestrować i prowadzić jednoosobowe spółki LLC.
  • Spółka nie musi utrzymywać siedziby w Delaware – wiele amerykańskich i międzynarodowych firm rejestruje spółki w Delaware wyłącznie po to, by korzystać z lokalnych rozwiązań prawnych, które regulują procedury wewnętrzne w podmiotach prawa handlowego. Regulacje te dają więcej swobody organom i udziałowcom spółek.

Korzystne środowisko biznesowe powoduje, że firmy z Delaware mogą ubiegać się o środki na inwestycje w wielu funduszach i innych organizacjach zajmujących się inwestowaniem w startupy i inne przedsięwzięcia. Jak wspomnieliśmy, władze stanowe również aktywnie wspierają rozwój nowych firm i szukają możliwości na łącznie perspektywicznych przedsiębiorców z inwestorami.

Startupy, o których jest głośno nie tylko w Delaware

Nie dziwi więc, że w ostatnich latach w Delware powstało i cały czas powstaje coraz więcej startupów, które z czasem zaczynają być rozpoznawalne. Dzięki inwestorom przedsiębiorcy wykorzystują nowe innowacyjne technologie, aby usprawniać kolejne dziedziny życia i biznesu. Przedstawiamy kilka startupów z Delaware, które zostały założone już jakiś czas temu i świetnie radzą sobie do dziś. Co pozwala zakładać, że będą dalej rozwijać się w kierunku dojrzałych organizacji. 

  • DeliveryCircle - to aplikacja, o której można by było powiedzieć, że jest podobna do Ubera, z tą różnicą, że pozwala na szybkie znalezienie transportu dla paczki, żywności czy środków medycznych. Firma powstałą w 2014 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Aplikacja łączy ofertę operatorów logistycznych, firm transportowych i indywidualnych przewoźników. Daje podgląd trasy przejazdu w czasie rzeczywistym. Firma weryfikuje przewoźników pod kątem tego czy posiadają odpowiedni sprzęt, zezwolenia i ubezpieczenie do realizacji przewozu określonych kategorii towarów. Dzięki temu użytkownik może być pewien, że zostanie mu przydzielony odpowiedni przewoźnik. Usługa jest dostępna w większych miastach USA.
  • WhyFly - lokalny dostawca dostępu do szerokopasmowego internetu, telewizji i telefonii Voip. Firma tworzy optymalną infrastrukturę dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W ramach usług biznesowych oferowane są też usługi związane z projektowaniem i budową firmowych sieci, cyber bezpieczeństwem i kontrolą dostępu. Wyróżniki oferty to jakość, solidny szybki transfer oraz szybka instalacja i uruchomienie usługi. Firma zakłada, że relacje z klientami i partnerami to podstawa, dlatego wszystkie nawet trudne sprawy można zawsze załatwić w jednym miejscu.
  • CarVertise - firma umożliwiająca prezentowanie treści reklamowych na samochodach wykorzystywanych do świadczenia usług transportowych przez aplikację Uber, Lyft czy GrubHub. Profilowana reklama na samochodach, które poruszają się głównie w określonym rejonie miasta czy na przedmieściach pozwala budować świadomość marki i zaangażowanie w wymiarze niedostępnym do tej pory dla lokalnych marek. CarVertise umożliwia reklamodawcom targetowanie w określonym regionie, można wybierać pomiędzy określonymi typami kierowców, ilością samochodów, na których zostanie naniesiona reklama oraz stylem i rozmiarem oklejenia pojazdu. Oferta przewiduje ulotki reklamowe dostępne dla pasażera podczas podróży.
  • TheraV - Firma produkująca i dostarczająca kompaktowe urządzenia do masowania kikutów po amputacji. Urządzenia mają za zadanie zrelaksowanie i rozluźnienie osoby po amputacji tak, aby zminimalizować dyskomfort i uczucie bólu kończyny urojonej. Dzięki regularnym zabiegom osoby, które utraciły kończyny, szybciej radzą sobie ze stresem i dolegliwościami bólowymi, jakie generuje proces rekonwalescencji. To przyspiesza proces rehabilitacji. Urządzenia są dedykowane weteranom i osobom, które poddały się amputacji w wyniku choroby.

W ostatnich miesiącach oczy osób rejestrujących startupy w Delaware skierowane są na firmy, które od niedawna zdobywają rynek. Ciekawe jak będzie wyglądać przyszłość Alchemize Fighter, która oferuje codzienną i sportową odzież dla kobiet zdobywających laury na ringu. Wielu interesować może koncepcja lansowana przez SecondFarmChances, szczególnie z perspektywy rozwoju, jaki nieoczekiwanie nastąpił w pandemii. Ciekawe, w jakim kierunku pójdzie aplikacja do zawierania znajomości Youpendo i inne nowe perspektywiczne startupy z Delaware.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Philip Hammond
Wielka Brytania na szczycie w Davos przekonuje, że pozostanie „świetnym miejscem dla biznesów” po Brexicie
Przedsiębiorca
Co to jest NIN?
Połączone pięści
Restrukturyzacja, a może już upadłość?

Komentarze są wyłączone.