Firma w Polsce Wydarzenia

Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?

Tadeusz Kościński
Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Ulga abolicyjna została wprowadzona ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP, popularnie nazywaną „ustawą abolicyjną”. Stąd też wiele kontrowersji i sprzeciw wzbudza projekt zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma znieść ulgę abolicyjną.

Co to jest abolicja podatkowa?

Obecnie podatnicy, którzy uzyskują przychody z zagranicy mają obowiązek wykazać zagraniczne przychody w Polsce, a zagraniczny podatek w odpowiedni sposób zadeklarować. W zależności od tego z jakiego kraju są dochody i jaką Polska ma podpisaną z tym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, przychody zagraniczne mogą być w Polsce opodatkowane albo tzw. proporcjonalnym odliczeniem (niekorzystna metoda) albo metodą zwolnienia z progresją (korzystna). Korzystna metoda obowiązuje obecnie przykładowo osoby posiadające dochody z Wielkiej Brytanii. Zobacz także: Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców W uproszczeniu, przy zwolnieniu z progresją, zagraniczne dochody nie podlegają w Polsce opodatkowaniu w ogóle. Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia, zagraniczne dochody należy opodatkować w Polsce (wyliczyć od nich podatek wg. polskiej skali podatkowej i pomniejszyć o ten, który już został zapłacony zagranicą). Aby obie te metody wyrównać dla podatników, wprowadzono właśnie ulgę abolicyjną, która znosi konieczność zapłaty podatku wyliczonego metodą zwolnienia z progresją. Innymi słowy, dzięki abolicji podatkowej, niezależnie od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub braku takiej umowy, polscy rezydenci podatkowi nie muszą w Polsce płacić podatku od zagranicznych dochodów.

Dowiedz się więcej na Admiral Tax: Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
jadwiga emilewicz
Ministerstwo przedsiębiorczości zapowiada KOLEJNE reformy korzystne dla polskich przedsiębiorców
Split Payment
Split payment został przełożony na 1 listopada. „GW” twierdzi, że rząd zamierza z kar za pomyłki przedsiębiorców finansować socjal
Specjalista ds. marketingu
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?

Komentarze są wyłączone.