Firma w Polsce Wydarzenia

GUS informuje o najwyższej inflacji od 2017, a rząd utrzymuje, że pensje rosną szybciej niż ceny

Ministerstwo Przedsiębiorczości

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 2017 roku. Tymczasem polski rząd zapewnia, że pensje obywateli rosną szybciej, niż ceny.

Fot: Facebook

Inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu, wobec 1,7 proc. rdr w marcu, jak wyliczył GUS zaskakując analityków, którzy spodziewali się, że wzrost sięgnie 1,8 puntu procentowego. Powodem takiej sytuacji są ceny paliw - to w dużej części właśnie one przekładają się na wysokie ceny żywności na półkach, a to właśnie ona napędza inflację.

Szczególnie mocno zwyżkę odczuli amatorzy mięsa wieprzowego, wędlin, a także drobiu. To jednak nie wszystko - trzeba wziąć pod uwagę również efekt późniejszej w tym roku Wielkiej Nocy oraz zakazu handlu w niedziele.

A co na to rząd? "Pensje w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż ceny, dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli. Polacy szybciej się bogacą, kumulują oszczędności i kapitał, a pieniądze te pracują dla polskiej gospodarki" - chwali się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Przeciętne wynagrodzenie brutto tylko w 2018 r. wzrosło w Polsce o 300 zł - do poziomu 4 585 zł. W sektorze przedsiębiorstw realny wzrost płac był jeszcze wyższy i wyniósł 5,4 proc. (rok do roku), osiągając 4 852,29 zł.

To jednak nie wszystko - rośnie także płaca minimalna brutto. Przez ostatnie cztery lata poszła ona w górę o 500 złotych. "Oznacza to wzrost płacy minimalnej w tym okresie o 28 proc., czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Wraz ze świadczeniami dodatkowymi trwale poprawia to sytuację polskich rodzin"- czytamy w komunikacie.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Czarny kalkulator i długopis
ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło
Praca zdalna
Praca zdalna, strach przed izolacją, ubożenie społeczeństwa – tak pandemia zmienia społeczeństwo
Coronavirus statystyki
Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?

Komentarze są wyłączone.