Firma w Polsce Wydarzenia

GUS informuje o najwyższej inflacji od 2017, a rząd utrzymuje, że pensje rosną szybciej niż ceny

Ministerstwo Przedsiębiorczości

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 2017 roku. Tymczasem polski rząd zapewnia, że pensje obywateli rosną szybciej, niż ceny.

Fot: Facebook

Inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu, wobec 1,7 proc. rdr w marcu, jak wyliczył GUS zaskakując analityków, którzy spodziewali się, że wzrost sięgnie 1,8 puntu procentowego. Powodem takiej sytuacji są ceny paliw – to w dużej części właśnie one przekładają się na wysokie ceny żywności na półkach, a to właśnie ona napędza inflację.

Szczególnie mocno zwyżkę odczuli amatorzy mięsa wieprzowego, wędlin, a także drobiu. To jednak nie wszystko – trzeba wziąć pod uwagę również efekt późniejszej w tym roku Wielkiej Nocy oraz zakazu handlu w niedziele.

A co na to rząd? „Pensje w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż ceny, dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli. Polacy szybciej się bogacą, kumulują oszczędności i kapitał, a pieniądze te pracują dla polskiej gospodarki” – chwali się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Przeciętne wynagrodzenie brutto tylko w 2018 r. wzrosło w Polsce o 300 zł – do poziomu 4 585 zł. W sektorze przedsiębiorstw realny wzrost płac był jeszcze wyższy i wyniósł 5,4 proc. (rok do roku), osiągając 4 852,29 zł.

To jednak nie wszystko – rośnie także płaca minimalna brutto. Przez ostatnie cztery lata poszła ona w górę o 500 złotych. „Oznacza to wzrost płacy minimalnej w tym okresie o 28 proc., czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Wraz ze świadczeniami dodatkowymi trwale poprawia to sytuację polskich rodzin”- czytamy w komunikacie.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Blokowanie kart
Blokowanie kont przedsiębiorców w Polsce – co to jest STIR?
Polish Ministry of Economic Development
Polski rząd chce wprowadzić ulgi podatkowe dla rodaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji
Pieniądze oraz kalkulator
Czy warto startować w konkursach i walczyć o certyfikaty?

Skomentuj artykuł

*