
Fot: Pexels
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. w rdr, a w zestawieniu z kwietniem poszły w górę o 0,2 proc. Jak będzie w czerwcu?
Najbardziej zdrożała żywność (o 5 proc. w ciągu roku) oraz napoje bezalkoholowe (4,1 proc.). Według ekspertów za ten wzrost odpowiada wiosenna susza. "Tegoroczna wiosna była skrajnie niekorzystna z perspektywy producentów żywności – susze i upały przeplatane powodziami i huraganami zmniejszyły podaż płodów rolnych, co przyczyniło się do wzrostu ich cen. Konsumenci poszukujący tańszych substytutów podbijają ceny dóbr, których warunki pogodowe nie dotknęły" - komentowała ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz dla Polskiej Agencji Prasowej.
"Analogicznie dzieje się w przypadku wieprzowiny, której ceny wzrosły w związku z globalną epidemią afrykańskiego pomoru świń, oraz innych tańszych gatunków mięs, stanowiących zamiennik wieprzowiny" - uzupełnia Buchholtz.
Odnotowano również wzrost cen paliw - 4,1 proc. rok do roku i 1,2 proc. miesiąc do miesiąca. Na drugim biegunie znajduje się natomiast cena nośników energii, która rok do roku spadła o 0,9 proc.
Co na to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii? "Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu cen istotnie wyhamowało" - czytamy w oficjalnym komunikacie. "Co ważne, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego. Stabilność cen przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu. W kolejnym miesiącu oczekujemy utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie" - brzmi komentarz w sprawie danych z GUS`u.
Jak będzie w czerwcu? Tempo wzrostu cen ma zostać utrzymane na zbliżonym poziomie w czerwcu.
Czego można spodziewać się po Radzie Polityki Pieniężnej? Niższy, niż się spodziewano odczyt inflacji stawia RPP w komfortowej sytuacji. Trudno spodziewać się zmiany podejścia do paradygmatu bezinflacyjnego wzrostu, skoro przy wyższym wzroście inflacji nie doczekaliśmy się żadnej reakcji ze strony Rady.
Komentarze są wyłączone.