Wydarzenia

Inflacja w maju wzrosła – według prognoz MPiT w czerwcu utrzyma się na podobnym poziomie

Inflacja w Polsce

Fot: Pexels

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. w rdr, a w zestawieniu z kwietniem poszły w górę o 0,2 proc. Jak będzie w czerwcu?

Najbardziej zdrożała żywność (o 5 proc. w ciągu roku) oraz napoje bezalkoholowe (4,1 proc.). Według ekspertów za ten wzrost odpowiada wiosenna susza. "Tegoroczna wiosna była skrajnie niekorzystna z perspektywy producentów żywności – susze i upały przeplatane powodziami i huraganami zmniejszyły podaż płodów rolnych, co przyczyniło się do wzrostu ich cen. Konsumenci poszukujący tańszych substytutów podbijają ceny dóbr, których warunki pogodowe nie dotknęły" - komentowała ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz dla Polskiej Agencji Prasowej.

"Analogicznie dzieje się w przypadku wieprzowiny, której ceny wzrosły w związku z globalną epidemią afrykańskiego pomoru świń, oraz innych tańszych gatunków mięs, stanowiących zamiennik wieprzowiny" - uzupełnia Buchholtz.

Odnotowano również wzrost cen paliw - 4,1 proc. rok do roku i 1,2 proc. miesiąc do miesiąca. Na drugim biegunie znajduje się natomiast cena nośników energii, która rok do roku spadła o 0,9 proc.

Co na to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii? "Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu cen istotnie wyhamowało" - czytamy w oficjalnym komunikacie. "Co ważne, wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego. Stabilność cen przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu. W kolejnym miesiącu oczekujemy utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie" - brzmi komentarz w sprawie danych z GUS`u.

Jak będzie w czerwcu? Tempo wzrostu cen ma zostać utrzymane na zbliżonym poziomie w czerwcu.

Czego można spodziewać się po Radzie Polityki Pieniężnej? Niższy, niż się spodziewano odczyt inflacji stawia RPP w komfortowej sytuacji. Trudno spodziewać się zmiany podejścia do paradygmatu bezinflacyjnego wzrostu, skoro przy wyższym wzroście inflacji nie doczekaliśmy się żadnej reakcji ze strony Rady.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Sztuczna Inteligencja
Wykrycie fraudu – zadanie dla sztucznej inteligencji
Internetowi giganci i podatki w Polsce
SPRAWDZAMY czy założenie własnej firmy w Polsce nigdy nie było łatwiejsze
Ministerstwo Przedsiębiorczości
GUS informuje o najwyższej inflacji od 2017, a rząd utrzymuje, że pensje rosną szybciej niż ceny

Komentarze są wyłączone.