Firma w Polsce Wydarzenia

Polacy biorą sprawy w swoje ręce? W Polsce powstanie więcej nowych firm, niż się zamyka

Jadwiga Emilewicz

Fot: Wikimedia Commons

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w ramach krakowskich spotkań pod szyldem „Prawo do Przedsiębiorczości” zwracała uwagę, że w od zeszłego roku w Polsce powstaje znacznie więcej nowych firm, niż się zamyka.

Minister Emilewicz uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach drugiej edycji cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości”. – Droga przedsiębiorcy jest drogą, która jest coraz częściej wybierana i to nas cieszy – komentowała dla Polskiej Agencji Prasowej. Szefowa resortu przedsiębiorczości zwracała uwagę, że urzędująca administracja mocno ułatwiła wszystkim Polakom procedury związane z zakładaniem własnej działalności wprowadzając nowe regulacje. Emilewicz w tym kontekście wymienia tzw. ulgę na start, działalność nierejestrowaną, prawo dotyczące zarządcy sukcesyjnego.

Najchętniej korzystamy z tego pierwszego rozwiązania – z przepisów, które pozwalają początkującym przedsiębiorcom nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej skorzystało trzech na czterech nowych przedsiębiorców. Zgodnie z przewidywaniami ulga na start pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić około 8 mld zł w ciągu 10 lat!

To jednak nie koniec – minister Emilewicz zapowiada wprowadzenie kolejnych przepisów, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom. – Pracujemy ze świadomością kalendarza politycznego i determinacją, aby ten parlament je wprowadził (…). Dołożymy wszelkich starań, aby prace nad tymi projektami zakończyły się przed wyborami jesiennymi, zgoda polityczna na nie jest, więc myślę, że wejdą w życie – czytamy na łamach portalu Money.pl.

O jakie regulacje chodzi? Nowa ustawa o zamówieniach publicznych, ułatwienia dla importerów korzystających z polskich portów, pakiet rozwiązań „przyjazne prawo” to najważniejsze propozycje Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Czy jednak Polacy za rządów Prawa i Sprawiedliwości rzeczywiście stali się bardziej przedsiębiorczy i chętniej, niż w poprzednich latach decydują się „iść na swoje”? Krytycy zwracają uwagę, że choć przepisy zostały zmienione i wprowadzone regulacje są korzystne, to powodem wzrostu ilości firm jest sytuacja na rynku pracy. Po prostu pracodawcy o wiele chętnie zatrudniają osoby z własną działalnością, niż na etat.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
RODO
Gorączka RODO, czyli czy nadal można sprzedawać?
Zarobki w PL
Rosną nierówności dochodowe w Polsce! 10 proc. najbogatszych Polaków uzyskuje 41 proc. wszystkich dochodów
Przedsiebiorca uśmiecha się
Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do popełnienia błędu, w pierwszych 12 miesiącach działalności

Skomentuj artykuł

*