Firma w Polsce Wydarzenia

Polacy biorą sprawy w swoje ręce? W Polsce powstanie więcej nowych firm, niż się zamyka

Jadwiga Emilewicz
Fot: Wikimedia Commons

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w ramach krakowskich spotkań pod szyldem "Prawo do Przedsiębiorczości" zwracała uwagę, że w od zeszłego roku w Polsce powstaje znacznie więcej nowych firm, niż się zamyka.

Minister Emilewicz uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach drugiej edycji cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości". - Droga przedsiębiorcy jest drogą, która jest coraz częściej wybierana i to nas cieszy - komentowała dla Polskiej Agencji Prasowej. Szefowa resortu przedsiębiorczości zwracała uwagę, że urzędująca administracja mocno ułatwiła wszystkim Polakom procedury związane z zakładaniem własnej działalności wprowadzając nowe regulacje. Emilewicz w tym kontekście wymienia tzw. ulgę na start, działalność nierejestrowaną, prawo dotyczące zarządcy sukcesyjnego.

Najchętniej korzystamy z tego pierwszego rozwiązania - z przepisów, które pozwalają początkującym przedsiębiorcom nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej skorzystało trzech na czterech nowych przedsiębiorców. Zgodnie z przewidywaniami ulga na start pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić około 8 mld zł w ciągu 10 lat!

To jednak nie koniec - minister Emilewicz zapowiada wprowadzenie kolejnych przepisów, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom. - Pracujemy ze świadomością kalendarza politycznego i determinacją, aby ten parlament je wprowadził (…). Dołożymy wszelkich starań, aby prace nad tymi projektami zakończyły się przed wyborami jesiennymi, zgoda polityczna na nie jest, więc myślę, że wejdą w życie - czytamy na łamach portalu Money.pl.

O jakie regulacje chodzi? Nowa ustawa o zamówieniach publicznych, ułatwienia dla importerów korzystających z polskich portów, pakiet rozwiązań "przyjazne prawo" to najważniejsze propozycje Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Czy jednak Polacy za rządów Prawa i Sprawiedliwości rzeczywiście stali się bardziej przedsiębiorczy i chętniej, niż w poprzednich latach decydują się "iść na swoje"? Krytycy zwracają uwagę, że choć przepisy zostały zmienione i wprowadzone regulacje są korzystne, to powodem wzrostu ilości firm jest sytuacja na rynku pracy. Po prostu pracodawcy o wiele chętnie zatrudniają osoby z własną działalnością, niż na etat.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pieniądze polskie
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, aby wiedzieć, kto prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą
Praca w firmie
Podatek liniowy nie dla menadżera. Co zrobić, by płacić niższe podatki?
Agnieszka Moryc AT zbliżenie
Agnieszka Moryc, Dyrektor firmy Admiral Tax, uhonorowana tytułem Kobiety Charyzmatycznej 2019 przez magazyn WHY Story

Komentarze są wyłączone.