Finanse i Księgowość Firma w Polsce Wydarzenia

Rząd groził „testem przedsiębiorcy”, teraz skarbówka nie widzi problemu z przedsiębiorcą z prawem do urlopu i wynagrodzeniem w czasie choroby

Kobieta w biznesie

Jeszcze niedawno rząd premiera Morawieckiego straszył przedsiębiorców „testem przedsiębiorcy”, z którego się jednak wycofał. Co ciekawe – jak donosi „Rzeczpospolita” powołując się na opinię skarbówki – osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą być ściśle związane z jednym kontrahentem i mieć prawo do urlopu oraz chorobowego.

Zgodnie z interpretacją polskiej skarbówki przedsiębiorcy mogą płacić liniowy PIT i być ściśle związani z jednym kontrahentem (co z kolei całkowicie odrzucał test przedsiębiorcy), a ponadto mogą mieć zawartą w umowie dyspozycyjność od godziny 9 do 17, prawo do urlopu (a w przypadku jego niewykorzystania do ekwiwalentu) oraz chorobowego (przez sześć miesięcy).

Oprócz tego przedsiębiorcy mogą korzystać ze swoich przywilejów, jak zwrotu wydatków poniesionych w trakcie współpracy (podróże służbowe, telefon, internet, czy samochód).

Polecane: Przedsiębiorcy w Polsce znaleźli sposób na płacenie mniejszego podatku   Wartości biznesu

Co przekonało jednak skarbówkę do takiej interpretacji? "Rzeczpospolita" powołuje się na przypadek mężczyzny zajmującego się doradztwem gospodarczym, który poinformował fiskus, że w przypadku pracy po godzinach nie będzie dostawał dodatkowego wynagrodzenia i sam odpowiada za jego rozliczenie. Ponadto przekonującym argumentem było to, że usługi świadczy w domu.

Zgodnie z obowiązującym prawem fiskus może zweryfikować, czy dany przedsiębiorca nie jest przypadkiem zatrudniony na umowę, która bardziej odpowiada umowie o pracę i w ten sposób sprawdzić, czy jest prawdziwa. Jedną z metod jest przesłuchanie pod odpowiedzialnością karną innych osób pracujących w firmie, dla której przedsiębiorca wykonuje usługi. W wyniku sformułowania z przedsiębiorcą niewłaściwej umowy, kontrahent może mieć problemy (gdyż powinien wypełniać obowiązki płatnika), a przedsiębiorca będzie musiał dopłacić podatek.

Polecane: Plany Ministerstwa Finansów: Ci, którzy obleją „test przedsiębiorcy”, sfinansują program 500+ lub 13. emerytury dla seniorów
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Spotkanie w firmie
Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy
worker
Rząd przygotował pakiet zmian dla przedsiębiorców od 2019 roku. Zobacz, na czym polegają składki ZUS od przychodu
Pisanie czegoś na laptopie
Pokolenie Millenialsów – to oni dziś pracują i …kupują

Komentarze są wyłączone.