IT Start-up Wydarzenia

Sztuczna inteligencja w procesie windykacji

Robot
Sektor finansów i bankowości coraz chętniej korzysta z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Identyfikacja klientów po kodach abonenckich, weryfikacja tożsamości czy korzystanie z asystenta głosowego są już standardem, jednak AI (ang. artificial intelligence) znajduje coraz szersze zastosowanie. Bankowość to jedna z dziedzin, które doskonale zdają sobie sprawę z potencjału sztucznej inteligencji. Po automatyzacji obsługi klienta przez przedsiębiorstwa finansowe przyszedł czas, aby zrobić krok naprzód i wdrożyć AI także w procesy windykacji.

Windykacja z udziałem sztucznej inteligencji

Zgodnie z badaniem Capgemini przeprowadzonym w 2018 roku, tylko połowa klientów banków jest zadowolona z obecnego poziomu obsługi klienta. Sztuczna inteligencja jest jednym z narzędzi, które są w stanie znacznie poprawić te wyniki. W ogólnym ujęciu, sztuczna inteligencja jest urządzeniem lub programem zdolnym do samodzielnego zbierania danych oraz podejmowania na ich podstawie optymalnych decyzji i działań dążących do osiągnięcia określonego celu. W sektorze bankowości oparte na niej rozwiązania często mają postać chatboxa lub asystenta głosowego, który prowadzi z klientami proste, rzeczowe konwersacje.  Gdy okazało się, że AI całkiem dobrze radzi sobie z obsługą klienta, postanowiono wykorzystać ją również do obsługi procesów windykacyjnych. Dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie są bardzo obiecujące.

Windykacja z wykorzystaniem AI – jak to działa?

System sztucznej inteligencji samoistnie kontaktuje się z dłużnikiem poprzez dedykowany program w celu uzyskania deklaracji spłaty zaległości. Całość procesu opiera się na prostej rozmowie ukierunkowanej na pozyskanie konkretnych informacji. Niewątpliwą zaletą takiego systemu jest to, że jest on w stanie obsłużyć nawet kilkaset spraw dziennie bez udziału człowieka. Dzięki temu firmom opłaca się kontaktować z klientami nawet w sprawie niewielkich zadłużeń lub przypominać o dokonaniu wpłaty na poczet zaległości krótko po ich wystąpieniu. Istotny jest również fakt, że system przechowuje informacje o dłużnikach, a następnie wykorzystuje je podczas przyszłych analiz zdolności kredytowej. Oczywiście, maszyna nie zawsze jest w stanie zastąpić doświadczonego pracownika. Na ogół jednak bez przeszkód radzi sobie w prostymi sprawami, jakich w firmach udzielających pożyczek nie brakuje. Dzięki temu przedsiębiorstwa, zamiast zajmować się odzyskiwaniem należności, mogą skupić się na rozwijaniu innych obszarów, takich jak pozyskiwanie nowych klientów czy poprawa jakości usług.

Sztuczna inteligencja w procesie windykacji – case study

Jedną z firm, która zdecydowały się na wdrożenie sztucznej inteligencji, jest Provema. Choć przedsiębiorstwo to istnieje dopiero od 2015 roku, już teraz jest jednym z graczy najszerzej wykorzystujących sztuczną inteligencję w procesie udzielania pożyczek, tworzącym rozwiązania unikalne na skalę światową. Firmie jak dotąd udało się zrewolucjonizować nie tylko proces windykacji, ale również weryfikacji tożsamości, wykrywania fraudów oraz obsługi klienta. Dzięki temu ocena zdolności kredytowej trwa zaledwie kilka minut, co umożliwia Provemie oferowanie naprawdę szybkich pożyczek i utrzymanie wysokiego poziomu satysfakcji klientów. To jeszcze nie wszystko. BigData wdrożona przez Provemę potrafi nie tylko odczytywać i analizować archiwalne dane i podejmować decyzje związane z udzielaniem pożyczek. Systemy są w stanie również  oceniać rentowność podejmowanych przez firmę przedsięwzięć biznesowych, a także wskazywać kierunek intensyfikacji działań marketingowych. Jak widać, sztuczna inteligencja przyczynia się więc nie tylko do poprawy satysfakcji klientów, ale również do rozwoju przedsiębiorstw na wielu płaszczyznach.
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Kalkulator i rozliczenia
Raport InfoDług: Pokolenie X najbardziej zadłużone wśród wszystkich generacji, ale milenialsi już depczą im po piętach
Sztuczna Inteligencja
Wykrycie fraudu – zadanie dla sztucznej inteligencji
Jak-zalozyc-firme
3 najczęstsze błędy przedsiębiorców zakładających firmę

Komentarze są wyłączone.