Firma w Polsce Wydarzenia

Zmiany w rządzie PIS – Ministerstwo Finansów będzie miało nowego szefa

Teresa Czerwińska
Fot: Wikimedia Commons

Szykuje się rekonstrukcja polskiego rządu - oficjalnie potwierdził to sam premier. Mateusz Morawiecki mówi, że "mamy bardzo dobrych kandydatów", choć "żal się rozstawać z tymi koleżankami i kolegami, bo to byli znakomici ministrowie, wiceministrowie i po prostu wysokiej klasy profesjonaliści".

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości dojdzie do kilku zmian personalnych. Rekonstrukcja rządu jest konieczna, ponieważ niektórzy członkowie gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego już szykują się do wyjazdu do Brukseli i Strasburga, aby rozpocząć pracę w europarlamencie.

W sumie posłami w Parlamencie Europejskim zostało pięcioro rządowych ministrów - Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska i Beata Kempa - oraz troje wiceministrów - Patryk Jaki, Grzegorz Tobiszowski i Andżelika Możdżanowska. Mandat uzyskała również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Wiadomo również, że w związku z tym, że Witold Bańka stanie na czele Światowej Agencji Antydopingowej w ministerstwie sportu także pojawi się wakat. Niewykluczone są również inne zmiany, co potwierdził wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Jedną z nich ma być zmiana szefowej Ministerstwa Finansów. O ewentualnej dymisji Teresy Czerwińskiej mówiło się jeszcze przed wyborami. Powód? Pani minister miała się sprzeciwić nowemu pakietowi świadczeń socjalnych, popularnej "piątce Kaczyńskiego". Czerwińska bez ogródek mówiła, że pieniądze na te wydatki się znajdą, ale tylko w krótkiej perspektywie. W przyszłym roku z dopięciem budżetu byłoby ciężko.

Kto zatem miałby zastąpić minister Czerwińską? Według portalu Money.pl głównym kandydatem do przejęcie schedy w resorcie finansów jest Marian Banaś, obecnie wiceminister finansów. Z kolei "Rzeczpospolita" pisze o kandydaturze Jacka Sasina, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, a w "Gazecie Wyborczej" pojawia się nazwisko Leszka Skiby.

W "Newsweeku" przedstawiono scenariusz, w którym formalnie Skiba przejął obowiązki Czerwińskiej, ale formalnie jej stanowisko piastowane byłoby przez premiera Mateusza Morawieckiego. W kontekście następców minister finansów pada również kandydatura prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla.

Z kolei sama Teresa Czerwińska ma trafić do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W EBI miałaby zostać jednym z wiceprezesów.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
bitcoin
Czy w Polsce można wystawić fakturę w bitcoinach lub innych kryptowalutach?
Laptop i dokumenty
Przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii: kalkulacja korzyści podatkowych w odniesieniu do zmian wprowadzanych przez Polski Ład
Podatek dochodowy
5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

Komentarze są wyłączone.